Стремежът на Китай към по-чист въздух помогна на държавата да изпревари Япония и да се превърне в най-големият купувач на природен газ в света, съобщава Bloomberg. Това е важен момент за държавата, която само преди 15 години дори не внасяше горивото. 
Резултатът показва колко бързо Китай увеличава употребата на природен газ за сметка на по-замърсяващи горива като петрол и въглища, за да постигне целите за намаляване на замърсяването, поставени от президента Си Дзинпин. Местните правителства в Китай, особено в северните региони на страната, принудиха милиони домакинства и фабрики да заменят въглищните котли с газови горелки. 
 
Китай е внесъл 7,41 млн. метрични тона природен газ чрез газопроводи и морски танкери през май, според данни на митническата администрация. Това прави 34,9 млн. тона за първите пет месеца на годината. Вносът на Япония за същия период възлиза на 34,5 млн. тона, според японското Министерство на финансите. Китай беше закупил по-големи количества от Япония и през някои месеци на миналата година, но за първи път кумулативния внос в Китай през годината е по-голям. 
 
Нарастващото търсене на природен газ от Китай е добре дошло за пазара на LNG. Китай е на път да се превърне в най-големия вносител в света на LNG до 2021 г., като ръстът на местното производство и на вносът чрез газопроводи няма да може да покрие целите нужди, показва анализ на JPMorgan Chase & Co. 
 
LNG се превърна в най-големия източник на презокеански доставки на природен газ за Китай през повечето месеци от миналата година. Страната е внесла 4,15 млн. тона от горивото чрез танкер миналия месец, в сравнение с 3,27 млн. тона чрез газопроводи. Доставките на газ чрез тръбопроводи може да се увеличат по-късно тази година, когато Русия стартира газопровода Power of Siberia. 
 
Първият терминал за втечнен газ в Китай отвори през 2004 г., а първият основен тръбопровод за внос на природен газ заработи през 2009 г.