Китай се готви за нещо голямо, внася суровини като за световно
Покупките на въглища, мед и желязна руда нараснаха рязко през първата половина на годината, въпреки икономическото забавяне в страната
Китай е внесъл рекордни обеми от повечето основни стоки тази година, с изключение на суровия петрол, който не се е увеличил толкова рязко или силно. За това пише ресурсът OilPrice.
Китайските покупки на LNG, въглища, мед и желязна руда нараснаха рязко през първата половина на годината в сравнение с нивата от 2023 г., въпреки продължаващата криза с недвижимите имоти и общото икономическо забавяне.
Потреблението в страната спадна, но вносните стоки са складирани под формата на запаси, които да гарантират стабилност в бъдеще. Особено в светлината на наближаващото покачване на цените на суровините.
Ако китайската икономика е по-слаба от очакваното, тогава защо Китай внася повече стоки, които обикновено се разглеждат като индикатор за здравето на икономиката?
Според колумниста на Reuters Клайд Ръсел отговорът може да се крие в китайската тенденция да се запасяват със стоки на по-ниски цени. Това важи особено за петрола и газа, чиито най-ликвидни доставки Пекин получава от Русия.
Вносът на природен газ в Китай, включително чрез тръбопроводи и под формата на LNG, се е увеличил с 14,3% през първата половина на 2024 г.
Китай успя да закупи редица стоки на по-ниски цени в опит да увеличи запасите. Това по никакъв начин няма да повлияе на показателите за растеж на националната икономика, но хеджира наближаващите рискове от дефицит.
В този смисъл Пекин наистина се готви за нещо, може би сериозен недостиг или скок на пазара.
Китай се възползва от възможността за стратегическа подготовка, казват анализатори в индустрията. Страната се готви за по-трудни времена и по-трудни пазари за ключови материали и енергия.
Този подход може да се определи като характерен за Поднебесната империя и не е изненада. Необходимо е също така да се разбере, че в случая на Китай нетният внос и неговите обеми не могат да бъдат използвани, за да се съди за икономическия му растеж в момента.
Последвайте ни
6 Коментара: