Последният кръг от санкции на САЩ направи много трудно или дори невъзможно извършването на директни плащания с Китай дори с помощта на юани, казаха висши ръководители на три износителя на суровини. Това съобщава Bloomberg, позовавайки се на три източника.

Някои китайски купувачи на руски селскостопански продукти също са се сблъскали с проблеми с плащането този месец, според представител на руска компания за търговия със селскостопански продукти.


Проблемът засяга не само стоки като метали и селско стопанство, но и други индустрии. Миналата седмица Асоциацията на руските автомобилни дилъри предупреди, че вносът на автомобили и авточасти от Китай, сега основният доставчик на страната, може да спре поради проблеми с плащането.

Забавянията идват, след като през юни Съединените щати разшириха параметрите за определяне дали да наложат вторични санкции, като разшириха определението за руска военна индустриална база.

Анализаторите на Bloomberg казват, че ситуацията илюстрира как все по-драконовските санкции срещу Русия бавно се отразяват върху икономиката на страната.

Централната банка заяви в доклад от юли за макроикономическите и финансови тенденции, че вижда „намаляваща степен на отвореност на руската икономика, отразена в намаляващия дял на вноса и износа в БВП и нарастващата роля на вътрешното търсене и производство“.

Агенцията припомня, че от края на миналата година Русия също се сблъсква с трудности при транзакции с други големи търговски партньори, включително Обединените арабски емирства и Турция, тъй като натискът на САЩ върху кредиторите забавя транзакциите. Търговията с Индия също е изправена пред затруднения, тъй като рупията не е напълно конвертируема.