Китайските дрехи със съмнително качество и много ниски цени нанесоха удар на текстилната индустрия у нас и в Европа. Все повече шивашки предприятия затварят и освобождават работниците си.

В малко региони, един от които е русенски, ситуацията е по-добра, но и там се отчита спад на производството.

В една шивашка фирма изпълняват поръчки на европейски марки, а цените за труда им не са се променили от две години.

„А от тази година се опитват да ни намалят цените нашите партньори и ни връщат на нива от 2018 г.”, казва Миглена Христова, член на УС на Асоциацията по текстил и кожи.

Големите китайски платформи за търговия убиват нашия бранш”, твърдят шивачките. Цените на дрехите са много ниски и няма как европейските брандове да са конкурентни. 

За да шият в България за европейска марка, фирмите минават през одит за качество на работа с различните материали-памук, вълна, коприна.

„Един сертификат за една фабрика, за да има разрешение да работи с такива продукти в годишен аспект струва между 5000 - 7000 лева, ние имаме три такива сертификата, за да отговаряме на изискванията на нашите европейски партньори”, разказва Христова.

„Ако не могат да покрият изискванията - затваряме, не работим. Затова и виждате има страхотно намаляване на производствата в цяла България и не само, в Румъния се случва същото нещо”, споделя тя.

От Асоциацията по текстил и кожи, въпреки че още нямат официални данни, пресмятат, че около 40% от шивашки фирми са затворили за малко повече от година.

„Ако сега ние плащаме някакви данъци, които влизат в бюджета, това вече няма да го има, виждате бюджета колко трудно е събираем, това ще доведе до по-малко приходи в хазната”, добавя Христова.

И очакват помощни мерки от държавата. „Социалните програми на първо място.

Хората които са регистрирани в бюрата по труда да ги обучава, за да могат да се преориентират, другото което е имаше една програма - „На път”.

Транспортът на човек ми струва около 22 лева на ден, аз вече няма да имам възможност и планирам да го спра. Това беше една много хубава мярка, която беше прекратена”, посочва още тя.

Произведено в Европа си е марка. Евтините дрехи с ниско качество ще напълнят пазара в Европа, ако не се вземат някакви мерки”, казва Христова.

Повече по темата гледайте във видеото.

Източник и видео: Нова ТВ