Koи са големите играчи на пазара за черно злато
Koи дъpжaви ca дoбивaли нaй-мнoгo пeтpoл пpeз 60-тe гoдини и ĸoи ca лидepи днec?
Глобалният добив на петрол е воден от редица фактори - от обема на залежите на дадена държава до достъпа ѝ до най-новите технологии и съоръжения в сектора. При промяна в тези фактори ситуацията и водещите държави на пазара могат да се променят, пише Money.bg.
За това и говорят и статистически данни, събрани от компанията British Petroleum, които отразяват добивът на водещите страни в сектора между 1965 и 2017 година.
През този период що се отнася до обема на добива на ден Щатите са на първо място. През 1965 година капацитетът на САЩ на ден е 9 милиона долара, а повече от 5 десетилетия по-късно той е с над 4 милиарда барела повече.
В средата на 60-те години на второ място е СССР с обем от 4,9 милиарда барела на ден, следвани от Венецуела с 3,5 милиарда барела дневно.
Източник: Visual Capitalist
Към 2018 година Русия е на трето място, като обемът ѝ възлиза на 11,3 милиарда долара, а преди нея е Саудитска Арабия с 12 милиарда барела. 50 години по-късно обаче Венецуела вече не присъства сред топ 10 на най-големите производителки.
За периода Иран успява да измести Кувейт като четвъртата в страна по добив на петрол. Канада също се изчаква нагоре в класацията от 9-то на 5-то място към 2017 година.
Либия и Алжир, които присъстват в топ 10 през 60-те години към 2017 година вече са изпаднали от класацията, а на тяхно място са Обединените арабски емирства и Китай.
Днес лидерите САЩ, Саудитска Арабия и Русия отговарят за 39,1% от добива на суровината в света и за 24,9% от доказаните глобални резерви.
Общо топ 10 на производителките на петрол осигуряват 70% от световното производство.
Източник: Visual Capitalist
Последвайте ни
0 Коментара: