Едно интересно явление, което се наблюдава на много от основните пазари за употребявани автомобили по света, но най-вече в САЩ, привлича все повече вниманието на различни анализатори. Става дума за цените на употребявани автомобили, които през последните шест месеца стремглаво растат нагоре.

Добре известен факт е, че когато един нов автомобил излезе от шоурума, цената му автоматично пада с около 20%, а за три години - с повече от 40%. Примерът, който изследват специалисти от Bloomberg, касае пазарът на коли "втора ръка" в САЩ, където вследствие от пандемията Covid-19, тригодишните употребявани автомобили са поскъпнали c повече от три процента за последните шест месеца.

Започна се: Ето къде и с колко поскъпнаха колите втора употреба

Това "нечувано поскъпване", както го определят американците, се дължи на любопитна комбинация от фактори. Първият от тях е, че автомобилната промишленост преустанови производството на нови автомобили за доста голям период, а за капак се добави и уплахът на населението от пандемията и несигурното му финансово бъдеще.

Наред с това обаче хората, изплашени от коронавируса, спряха да използват масовия градски и междуградски транспорт и предпочетоха да се возят сами в автомобили. Тези, които нямаха, не си купиха нови, защото искаха да спестят пари и се обърнаха към значително по-евтините употребявани коли.

Продавачите на употребявани коли от своя страна, започнаха да изпитват недостиг от стока и започнаха да изкупуват по-стари коли на по-висока цена. Естествено надценката не е в техен ущърб и респективно те повишиха цените на колите втора употреба. Това към момента касае основно САЩ, но тенденцията постепенно започва да се пренася е в Европа.

Което означава, че ще стигне и до нашата страна. Към момента на родния пазар на употребявани автомобили не се наблюдава сериозно поскъпване на моделите. Може да се прогнозира обаче, че такова ще има, но то едва ли ще е повече от 10%.

Ако това се случи, то, пак според прогнозите, тенденцията няма да се задълбочи, защото автомобилните производители пуснаха конвейерите на пълна мощност и постепенно би следвало нещата да се нормализират. Но дали ще се случи така, едва ли някой може към днешна дата да предвиди със сигурност, предвид непрекъснато изменящата се пандемична обстановка.