Тенденциите на имотния пазар за 2018-та година от Иван Велков - консултант инвестиционни проекти и член на управителните органи на професионални и браншови организации в сектора за недвижими имоти. Пред БЛИЦ г-н Велков разкри кои са най-търсените имоти в София. Разговорът е изключително интересен.
- Г-н Велков, как бихте обобщил пазара на имоти за изминалата 2018-та година?
- Годината беше много динамична и с много активност в почти всички сектори на имотния пазар. Цените за пазарни предложения продължиха да отбелязват нови високи нива, но забавиха темпа си на ръст в сравнение с 2017-та. Това номинално нарастване на крайните цени не се отрази на броя и активността на купувачи и наематели, особено в жилищния сектор, където интересът към качествените имотите се запази и дори увеличи. От доста време насам ръст на броя и обема на сделките има не само в столицата, но и в няколко други големи градове. 

За това естествено допринесоха условията за ипотечно кредитиране на почти всички търговски банки, чийто ниски лихвени проценти бяха достигнали до най-ниските си нива от 2000-та година насам до нива от около 3,5%. От друга страна наличието и на все повече ,,свободни“- нямащи други алтернативи за инвестиции, финансови ресурси на много физически лица и малки, средни и по-големи фирми и компании също бе пренасочено в сектора на строителството и търговията с недвижими имоти. Голямата разлика от предишния цикъл, в който имаше подобна динамика и обеми, а именно този преди кризата, е че сега почти отсъстват международните инвеститори, което донякъде скъсява сроковете за реализация, но и хоризонта за устойчиво прогнозиране.

- Как бихте характеризирал купувачите на жилища през 2018-та година?
- Все по-отчетливо се откроява един доминиращ профил на средностатистическия купувач в големите градове. Това са активно работещи, на възраст над 30 години, много често с малко дете, търсейки свое основно жилище.

За този тип клиенти са важни, освен местоположението на жилището, удобството на достъпността му с различни видове транспорт, в София - особено близостта до съществуваща или бъдеща метростанция, наличието на добра среда, детска градина, училище, болница в непосредствена близост, а напоследък и все по-сериозно видът и размерът на разходите за отопление. През последните години не намаляват и желаещите да закупят имоти с ,,цел инвестиции“, както стана популярно да се нарича процесът, в който по-скоро и съвсем прагматично и консервативно парите се ,,депозират“ в нещо сигурно и с потенциал да се превърне в актив, носещ прилична доходност.

Когато клиентите купуват имот, за да им генерира приходи, давайки го под наем, те избират жилището с оглед нуждите и желанията на бъдещите му наематели. Точно в тези случаи особено важни са тези отличителни параметри на имота  -  минути до спирката на метро, дали е на ТЕЦ и има ли добра изолация – всички тези въпроси, които ще предпоставят избора му от бъдещите наематели, които ще калкулират педантично месечните разходи. Тогава общият вид на сградата, дали и доколко тя се поддържа или стопанисва адекватно, започва да става фактор за крайното решение и сключването на договор, в който всички да са доволни.

- Кои са най-търсените жилища?
- Търсят се, както нови жилища, така и старо строителство, и в централните градски части, и в новите активни зони в по-периферните райони. Основното предимство на старото строителство в повечето случаи е и наличието на централно отопление, което все още е едно от първите изисквания или предпочитания на бъдещите ползватели на жилището. Най-продавани са двустайните апартаменти, като те са почти 2/3 от сделките в големите градове.

- Защо отоплението на централно парно е най-търсеният вариант за отопление?
- Защото и през 2018-та година това остава най-икономически изгодният вариант. За семействата с малки деца е важно, че това е и сигурен начин да отопляват дома си адекватно с предвидими разходи. Така имаш осигурен минимален температурен комфорт в цялото жилище, което е изключително важно за семействата с деца.

Освен това при имотите на парно не са необходими допълнителни разходи за закупуване на отоплителна система, което е в пряка зависимост освен от нуждите на хората, така и от възможностите на сградата и района. Все повече хора активно търсят как със собствените си действия да не допринасят за замърсяването на въздуха, а ТЕЦ-ът е сред екологичните решения, в сравнение с другите битови горива.
 
- Какви са очакванията за пазара на имоти през 2019-та година?
- Пазарът на недвижими имоти през 2019-та година, особено през първата му половина, ще запази тенденциите от изминаващата 2018-та. Средните цени за различните видове имоти и райони ще се задържат на почти същите медиални нива.

Нашата, на мен и колегите ми, теза е, че от пазара ще отпаднат крайните, екстремни предложения. Както тези - натоварени със свръх амбициозни цени без обективно покритие, така и тези, които не отговарят на все по-високите критерии и изисквания на съвременния, модерен клиент и потребител.

Очаква се в София да се засили търсенето и предлагането предимно на много по-качествните, добре проектирани и построени имоти в енергийно-ефективни и добре поддържани сгради. Такива жилища са тези в комплексите от затворен тип, в които ще се запази и тенденцията за търсене на имоти с инвестиционна цел, което се превръща бавно, но методично, в репер за всички заинтересовани страни и добронамерени участници в индустрията и пазара на жилищни имоти.
 
Интервю на Румен ИВАНОВ