Край с отстъпките, Русия вдигна цената на петрола
“Урал” за първи път от една година надхвърли тавана на санкциите и продължава да поскъпва
Руският петрол “Урал” за първи път от една година надхвърли тавана на санкциите и продължава да поскъпва, пишат западни медии.
Има намаление на износа. И ОПЕК + не увеличава преди това намалените доставки. За плюсовете и минусите на политиката на изкуствен дефицит - в материала.
По-малко е по-добре
Поради ниското търсене по време на пандемията ОПЕК+ намали производството с 9,7 милиона барела на ден. Преди година щяха да се върнат към предишните показатели, но през ноември 2022 г., напротив, ги намалиха с два милиона. През 2024 г. ще съкратят още 1,4 милиона.
Но ситуацията все още не се е стабилизирала и някои производители предприемат допълнителни мерки. И така, Алжир премахна 20 хиляди барела на ден от международния пазар, Саудитска Арабия - милион.
Русия реши да не променя производството, но ще намали доставките за чужбина с 500 000 през август, а от септември до края на годината - с 300.
Общо ОПЕК+ намали доставките с десет процента, отбелязва експертът по енергийна сигурност Игор Юшков. По негови оценки най-голям принос имат Рияд и Москва, които сега добиват 9,5-10 милиона барела на ден.
Прости сметки
В резултат на това “Уралс” се търгува над това, което е предвидено в бюджета (70 долара за барел), докато “Брент” се търгува на 84. Въпреки че основните купувачи не приеха западните ограничения, Русия продава петрола с отстъпка - под тавана от 60 долара.
"Отстъпката беше дадена поради рисковете: вторични санкции, трудности с плащането и логистиката. Сега тези проблеми са решени и отстъпката също намалява. Например за най-големия купувач, Индия, тя е само 4-5 долара ”, обяснява Юшков.
Директорът на Фонда за енергийно развитие Сергей Пикин добавя, че Индия и Китай се надцакват взаимно поради голямото търсене.
По данни на Министерството на финансите приходите от нефт и газ за първото полугодие са с 47 на сто по-малко спрямо същия период на 2022 г.
Тогава газът беше много скъп (до две хиляди долара за хиляда кубически метра), а доставките бяха намалени само през лятото: блокираха газопроводите през Полша, “Северен поток” и ограничиха доставките през Украйна. „В края на пролетта петролът се продаваше на цена над 100 долара за барел и до март нямаше отстъпки за него“, уточнява Юшков.
Сега газът струва 300-400 долара. И износът е намалял. Петролът също поевтиня. Вярно е, че анализаторите посочват, че Министерството на финансите използва данни на агенция “Аргус” и те са склонни да подценяват средните цени. И така, Юшков дава пример, през последните няколко месеца “Уралс” се търгува за над 60 долара, но “Аргус” брои 50-55.
Кому е нужно?
Според експертите, чрез намаляване на износа при същото ниво на производство, правителството се опитва да убие с един куршум два заека: да запази бюджетните приходи и да намали цените на вътрешния пазар.
„От една страна, не е трудно да се продаде излишъкът по-късно, от друга страна, говорим само за износ на суров петрол, което означава, че той може да бъде преработен и да попълни бюджета с мито върху петролни продукти “, твърди Юшков. Освен това, добавя той, ако търговците бъдат изнервени, цените ще растат без реални съкращения.
Въпреки това, излишъкът от суровини не би попречил на вътрешния пазар. Това ще задържи цените на бензина. Но колкото по-слаба е рублата и колкото по-високи са курсовете в чужбина, толкова по-печеливш е износът, отбелязва Пикин. Производителите могат да се възползват от това.
Освен това от 1 септември правителството намалява плащанията към петролните компании. "На пазара на едро цените се покачват, в началото на годината те бяха два пъти по-ниски. Шофьорите също усещат това, въпреки че скоковете на бензиностанциите не са толкова резки", казва Пикин.
Държавата гарантира, че продавачите не надвишават нивото на инфлация. При благоприятни условия цената на бензина не се променя, а по време на криза се увеличава постепенно. Въпреки това нито търговците на едро, нито потребителите трябва да очакват по-евтино гориво.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
14 Коментара: