Годишната инфлация в ЕС през 2022 г. е достигнала исторически рекордно равнище от 9,2 процента, съобщи Евростат. 

Това означава, че показателят е нараснал повече от тройно спрямо 2021 г., когато бе на ниво 2,9 процента.  

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард за пореден път подчерта, че ще направи всичко необходимо, за да намали високата инфлация и да възстанови ценовата стабилност, предаде Стандарт.

Пред Световната търговска организация в Женева, тя каза, че ЕЦБ няма да пести усилия за борба с инфлацията, която удря повечето страни в еврозоната.

"Ние ще възстановим тази ценова стабилност и ще направим всичко необходимо. Тези, които са основните жертви на високата инфлация, са хората в неравностойно положение, уязвимите. Ситуацията не е красива", посочи тя.

ЕЦБ повиши лихвените проценти с безпрецедентни темпове от миналия юли, за да върне инфлацията до целта си от 2 процента. А през миналата седмица Лагард каза, че може да са необходими повече повишения на лихвените проценти в еврозоната.

"Като президент на ЕЦБ моята работа е доста ограничена, но е критично важна и в основата й е ценовата стабилност", заяви президентът на ЕЦБ в сряда.

Повишаването на цените на стоките и услугите може сериозно да повлияе на покупателната способност на потребителите. Високото ниво на инфлация в еврозоната е знак за слабостта на паричния съюз.

Три са факторите могат да обяснят високото ниво на инфлация в еврозоната:

Първият фактор е възстановяването на световната икономика след Ковид. Това означава, че общото ниво на цените се повишава заради потреблението.

Вторият фактор е недостигът на стоки. Да кажем, че има недостиг на маруля – това ще доведе до поскъпване на марулята.

Третият фактор е силата на еврото. Еврото се засили през последните години. Това означава, че валутата струва повече.

Влияние също указва и войната в Украйна, която прекъсна някои от веригите за доставки на енергия и стоки. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук