Людмила Петкова с предупреждение за влизането на България в еврозоната
Държавата, бизнесът и гражданите трябва да бъдат много добре подготвени и информирани за замяната на лева с еврото, посочва вицепремиерът
Убедена съм, че единната европейска валута е най-ценният резултат от задълбочаването на икономическата и фискална интеграция в Европейския съюз (ЕС) и е гарант за икономическото сближаване между държавите-членки.
Това заяви служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова на откриването на Седмицата на еврото в УНСС.
„Членството в Еврозоната е цел на Република България от самото ѝ присъединяване към ЕС и основен приоритет и на настоящото служебно правителство“, каза Петкова, цитирана от БГНЕС.
Финансовият министър посочи, че въвеждането на еврото е съществена промяна, която ще осигури икономически възможности на страната, ще осигури икономическото развитие и инвестиционната активност, ще подобри конкурентоспособността на българската икономика и работата на институциите чрез т.нар. институционална конвергенция, както и ще увеличи влиянието на българската позиция при определяне на паричната политика на Еврозоната.
„Това е пътят за по-добро развитие на страната и за по-добър живот на всеки български гражданин, осигурявайки икономически и социален просперитет“, категорична е Петкова и подчерта, че приемането на общата европейска валута е символ на принадлежността на България към европейската идея.
Плавна подготовка
За да бъде успешна тази последна стъпка към пълна европейска интеграция, по думите ѝ, държавата, бизнесът и гражданите трябва да бъдат много добре подготвени и информирани за замяната на лева с еврото.
"Плавната и навременна подготовка за приемането на единната европейска валута е от ключово значение“, каза тя и посочи активната работата на Координационния съвет за подготовка на България за членство в Еврозоната, който се председателства от управителя на БНБ и министъра на финансите.
Като част от постигнатия напредък на съвета, финансовият министър открои приетия Закон за въвеждане на еврото, който е основен фактор за безпроблемното въвеждане на еврото в страната, определяйки правната рамка на процеса за замяна на лева с евро, както и практическите аспекти на този процес.
Петкова обясни, че този закон допълнително ускорява подготовката на страната ни по въвеждането на единната европейска валута във всички направления, включително адаптиране на информационните и счетоводните системи на публичния и частния сектор за работа с еврото.
„Информираността на обществото за въвеждане на еврото е от първостепенно значение за успешното протичане на процеса“, категорична е тя.
Финансовият министър обясни, че усилията на служебното правителство са насочени към изпълнението на Маастрихтските критерии, сред които оценяването на номиналната конвергенция спрямо държавите от Еврозоната.
Петкова припомни, че през юни т.г. бяха публикувани конвергентните доклади на ЕК и ЕЦБ, като и двата доклада потвърждават, че България покрива критериите, без този за инфлацията.
„Очакванията са до края на годината и критерият за ценова стабилност да бъде изпълнен, като по този начин ще се преодолее и последното предизвикателство пред членството на България в Еврозоната“, допълни тя.
Проектът за бюджета догодина
В Аула „Максима“ на УНСС финансовият министър съобщи, че МФ е в процес на изготвяне на Проект на Бюджет за 2025 г., в който заложеният дефицит ще бъде в рамките на 3% от БВП.
„Вярвам, че бюджетът ще бъде приет от 51-ото Народно събрание, осигурявайки стабилността на публичните финанси и фискалната устойчивост. Придържането към по-консервативна фискална политика е важно не само за въвеждането на единната европейска валута, но и за дългосрочната финансова стабилност на страната.
Едновременно с това усилията трябва да бъдат насочени към по-ефективно разходване на публичните средства с основен фокус инвестициите, които заедно със средствата по ПВУ и оперативните програми ще осигурят икономически растеж и социален просперитет на страната“, каза още Петкова и заключи, че въвеждането на еврото ще бъде един огромен успех за България.
Последвайте ни
0 Коментара: