Европейският съюз (ЕС) е изправен пред сериозни предизвикателства в глобалната икономическа надпревара, като рискува да загуби конкурентоспособността си спрямо САЩ и Китай в близко бъдеще. Това стана ясно от изказването на френския президент Еманюел Макрон по време на Берлинския глобален диалог, съобщава информационната агенция Bloomberg.

Държавният глава на Франция изрази загриженост относно бъдещето на Европейския съюз, акцентирайки върху необходимостта от спешни промени в политиките и подходите на Общността.

Макрон подчерта, че настоящият модел на функциониране на ЕС е изчерпан, като посочи свръхрегулацията и недостатъчните инвестиции като основни проблеми.

Важен момент

"ЕС може да умре, ние сме на прага на много важен момент. Нашият стар модел свърши – ние свръхрегулираме и недостатъчно инвестираме. През следващите две до три години, ако се придържаме към нашата класическа програма, ние ще излезем от пазара", заяви френският президент.

Макрон призова за спешни мерки за повишаване на конкурентоспособността на европейските компании на глобалния пазар. Той подчерта необходимостта от насърчаване на създаването на трансгранични компании в рамките на ЕС, които да могат да се конкурират успешно с американските гиганти.

Справедливи глобални търговски правила

Освен това, френският лидер настоя за справедливи глобални търговски правила, които да гарантират равнопоставеност на всички участници на международния пазар. Това изказване идва в контекста на нарастващото напрежение в световната търговия и засилващата се конкуренция между големите икономически сили.

Интересен аспект в позицията на Макрон е неговото одобрение на временен данък върху най-големите компании във Франция. Това решение, макар и привидно противоречащо на предишната му пробизнес политика, е продиктувано от необходимостта да се справи с вътрешния финансов натиск в страната.

Изказването на френския президент подчертава спешната нужда от преосмисляне на европейските икономически политики и стратегии. Въпросът за бъдещето на Европейския съюз и неговата роля в глобалната икономика остава отворен, като предстоящите години ще бъдат решаващи за определяне на посоката на развитие на Общността.