Може и да е трудно за вярване, но една малка европейска държава е привлякла повече богатства от БВП на Япония, пише money.bg.

В Люксембург има регистрирани офшорни компании, които управляват активи на стойност най-малко от 6 трилиона евро, показва международно разследване, наречено OpenLux, цитирано от Forbes.

Заради данъчните си предимства и непрозрачните имотни регистри, Люксембург е привлекателен за редица милиардери, спортисти, хора на изкуството, политици, кралски семейства и известни личности, включително Тайгър Уудс, Шакира, Анджелина Джоли и Брад Пит и дори кралят на Бахрейн.

Повечето от тях притежават компании, съществуващи само на хартия, чрез които притежават недвижими имоти, частни самолети, яхти или други инвестиции.

Практиката е законна и има допълнителни предимства- дискретност и по-нисък данък печалба. Люксембург е дом  55 000 офшорни компании, управляващи активи на стойност най-малко 6 трилиона евро.

Според френското издание Le Monde най-малко 266 милиардери управляват богатството си от Люксембург - почти колкото е броят на милиардерите, живеещи в Европейския съюз.

През 2019 г. например индонезийски милиардер Суканто Таното използва регистрирана в Люксембург компания, за да купи сграда в Мюнхен на стойност 350 млн. евро. Името на милиардера е скрито зад компании, регистрирани в Люксембург, Каймановите острови и Сингапур.

Други богаташи, включително зетят на бившия диктатор на Тунис Бен Али и деца на руски олигарси, са използвали люксембургски компании, за да купуват френски замъци, вили и парижки апартаменти, показва базата данни OpenLux.

Le Monde изчислява, че в херцогството има регистрирани повече компании, отколкото са жителите, а една трета от тях са собственост на лица, които не са от Люксембург. Най-често собственици са французи, пише вестникът. 

Близо 15 000 богати френски граждани притежават компании в Люксембург, които заедно струват поне 100 милиарда евро или 4% от БВП на Франция. "Сякаш Люксембург притежава малки парчета Франция", казва изданието.

Това не всичко - не е тайна, че стотици международни гиганти като Amazon, LVMH, Kering, Altice, Pfizer имат финансови филиали в страната.

През 2017 г. стана ясно, че Люксембург е ощастливил Amazon с незаконни данъчни облекчения на стойност около 250 милиона евро.

Според правилата на ЕС за държавните помощи това е незаконно, тъй като е позволило на Amazon да плати значително по-малко данъци, в сравнение с другите дружества.

Сега някои правителствата във Великобритания и ЕС притискат технологичните компании да плащат повече данъци в страните им.

Разбира се Люксембург отрича, че е данъчно убежище. "Люксембург не предоставя благоприятен данъчен режим за мултинационални фирми, нито за технологични компании.

Те трябва да спазват същите правила и да се съобразяват със законодателство като всяка друга компания в Люксембург", се казва в изявлението на правителството.

Това не е първото разследване, в коeто Люксембург е разглеждана като данъчно убежище за международни корпорации и милиардери. Преди 7 години беше публикувано разследването LuxLeak, базирано на голямо количество изтекли документи.