Напрежение на пазарите на облигации, петролът поевтинява
На световните пазари на облигации днес се появи напрежение, вследствие на спекулациите за затягане на паричната политика и риска от евентуален стабилен растеж на щатската икономика. В същото време силните резултати на интернет гиганта Alphabet подкрепиха технологичните акции в Азия.
Акциите на компанията майка на Google, Alphabet, поскъпнаха с 3.6% в следборсовата търговия достигайки рекорднo ниво, което пък даде на групата пазарна оценка от 870 млрд. долара.
Индексите на Уолстрийт записаха минимални изменения. Dow Jones изгуби 0.06%, докато S&P 500 добави 0.18%, а Nasdaq се повиши с 0.28%.
В Азия основният индекс на борсата в Шанхай получи подкрепа от новината, че Пекин ще предприеме “ по-енергична” парична политика, в това число намаляване на корпоративните данъци.
Индексът на китайските сини чипове нарасна с 1.6% до едномесечен връх, докато азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се повиши с 0.47%.
Японският Nikkei добави 0.5%, дори и след като разочароващите данни за фабричното производство в страната дадоха индикации, че търговската война започва да оказва своя ефект.
Почитателите на облигациите все още осмислят спекулациите, че Централната банка на Япония е близо до обявяването на мерки за ограничаване на огромната си програма за парични стимули - риск, който вдигна лихвите по дългосрочните облигации в световен мащаб.
Пазарите се опасяват, че японските инвеститори ще имат по-малко стимули да преследват по-високи лихви в чужбина, според икономиста в ANZ, Фелисити Емет.
В резултат на това лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации скочи до около 2.96%, което бе най-високото й ниво от пет седмици и отново доближи психологическата граница от 3%.
Част от промяната при лихвите се дължи на спекулациите, че данните за БВП на САЩ, които се очакват в петък, може лесно да надхвърлят настоящите прогнози за ръст на икономиката с 4.1%.
Самият президент на САЩ, Доналд Тръмп, прогнозира ръст от 4.8%. Това не би било изненадващо, предвид факта, че според следения от близо индикатор на подразделението на Федералния резерв в Атланта ръстът ще е 4.5% на годишна основа.
Подобен икономически растеж ще засили риска от по-бързо вдигане на лихвите от страна на Фед и ще подкрепи долара.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, е на ниво от 94.607 пункта, в сравнение с 94.207 пункта вчера. Доларът се разменя срещу 111.22 йени, след като вчера падна до 110.75.
Еврото отстъпи до 1.1690 долара, вследствие на прибирането на поечалби, след като вчера поскъпна до 1.1750.
Китайският юан поевтиня до едногодишно дъно спрямо долара, като от Пекин заявиха, че стойността на валутата се определя от пазарните сили.
На суровинните пазари, цените на петрола се понижиха, след като фокусът се измести от ескалацията напрежението между САЩ и Иран към опасенията около свръхпредлагането.
Щатският лек суров петрол поевтиня с 16 цента до 67.73 долара за барел, докато петролът от сорта брент изгуби 23 цента до 72.83 долара за барел.
Спот цената на златото отчете минимално понижение до 1 222.82 долара за барел.
Последвайте ни
0 Коментара: