Търговията с азиатските акции стартира предпазливо днес, след като индексите на Уолстрийт вчера записаха понижение, въпреки оптимистичните новини за щатската икономика.

Опасенията около перспективите за огромни данъчни намаления също така не отслабват, след като двама републиканци в Конгреса вчера разкритикуваха последното предложение на Сената.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.1% в ранната търговия, докато австралийският основен индекс записа леко понижение.

Японският Nikkei 225 се колебаеше между положителна и отрицателна територия, докато фючърсите на S&P 500 отчетоха спад от 0.03%.

Уолстрийт бе поставена под натиск от спада в цените на акциите на енергийните компании от S&P 500, които за последните 4 дни записаха понижение от 4%, което е най-слабото представяне в подобен период за последните 14 месеца.

Вчера Dow Jones се понижи с 0.59%, докато S&P 500 изгуби 0.55%, а Nasdaq затвори с 0.47% надолу.

Спадът на индексите дойде въпреки предимно оптимистичните данни за щатската икономика. Основната инфлация в САЩ нараства, а продажбите на дребно бяха по-добри от очакваните, което е положителен признак за икономическия растеж.

Тези силни данни обаче увеличават риска от това, че Федералният резерв не само ще вдигне лихвите през декември, но и ще го направи още на няколко пъти през следващата година.

Тези перспективи изглежда ще вдигнат допълнително лихвите по краткосрочните щатски държавни облигации, които в момента са на 9-годшни върхове.

Инвеститори също така подозират, че това затягане на паричната политика ще забави икономиката и ще попречи на инфлацията някога да стигне до таргета от 2% на Фед, което пък ще свали лихвите по дългосрочния дълг.

В резултат на това спредът между лихвите по 2-годишните и 10-годишните облигации се сви до 64 базисни пункта, в сравнение с 98 пункта преди четири месеца. Това е и най-ниското му ниво от края на 2007 г.

Избягването на риска облагодетелства японската йена, която традиционно е считана за валута убежище. Доларът се търгува на ниво от 112.81 спрямо йената, след като вчера падна до 112.47.

Доларовият индекс, който след представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, бележи лек ръст от 0.04% до 93.848 пункта. Еврото губи 0.08%, до 1.1784 долара, след като докосна едномесечен връх от 1.1860 в сряда.

Опасенията, че преговорите около реформирането на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА) няма да напреднат много, на фона на изискванията от страна на САЩ, обезцениха мексиканското песо до осемесечно дъно.

На суровинните пазари златото последва долара и за последно отчиташе минимален ръст от 0.01% до 1 278.87 долара за тройунция. Вчера металът поскъпна до 1 289.09 долара за тройунция, което бе и най-високата му цена от 20 октомври насам.

Цените на петрола бяха поставени под натиск, след като изнесени данни показаха, неочакван ръст в запасите от петрол и бензин в САЩ.

Щатският лек суров петрол поевтиня с 4 цента, до 55.29 долара за барел. Петролът от сорта брент пък изгуби 34 цента, до 61.87 долара за барел.