Най-бедният район ликува след тази новина на министър Пулев
Във Видин предстои инвестиция от 14 млн. лв., с която ще се отворят 400 нови работни места
Ние сме кабинет на действието – МИР оставя на редовния кабинет над 5 млрд. лв. утвърдени по структурните фондове плюс 600 млн. лв. по Плана за възстановяване до края на годината.
На 27.10. от 10.30 ч. ще се проведе онлайн инфоден по процедурата за ИКТ решения и киберсигурност по Плана за възстановяване.
Във Видин предстои инвестиция от 14 млн. лв., с която ще се отворят 400 нови работни места. Проектът е в процес на сертифициране. Това обяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев на брифинг в Областната администрация в града. Посещението е част от мобилните приемни на министъра в цялата страна, които да популяризират възможностите на българския бизнес за кандидатстване по Националния план за възстановяване и устойчивост и структурните фондове на ЕС.
По думите на министъра налице е и интерес от страна на трима инвеститори за областта на обща прогнозна стойност от 30 млн. лв. и отваряне на нови над 750 работни места. На брифинга стана ясно още, че по процедура „Енергийна ефективност“ в област Видин за сключени 5 договора за близо половин милион лева. Общият брой на сключени договори по цялата Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 е 62 бр. на обща стойност 24 млн. лв.
Министър Пулев обяви, че във връзка с безвъзмездната финансова помощ за преодоляване на последствията от COVID 19 в областта са сключени 160 договора за над 3,5 млн. лв.
„Служебният кабинет работи на пълни обороти и неслучайно ни наричат „кабинет на действието“. От МИР се опитваме по най-чистия и прозрачен начин да стигнем до хората, до областите, за да запознаем на място бизнеса с възможностите за кандидатстване по Плана за възстановяване и европейските програми“, каза министъра.
„Министерството на иновациите и растежа оставя на редовния кабинет над 5 млрд. лв., утвърдени по структурните фондове, плюс 600 млн. лв. по Плана за възстановяване до края на годината“, заяви Пулев и допълни, че възможностите за бизнеса са за всички, а не за определена клика от фирми.
По думите му, МИР ще отвори четири процедури по ПВУ до края на годината. Първата от тях – „Технологична модернизация“, вече приключи с подадени 2 500 проектни предложения за близо 1 млрд. лв., при очаквани 1 000. Стойността й е 260 млн. лв.
„Втората процедура за „ИКТ решения и киберсигурност“ отворихме в началото на седмицата. Тя е на стойност 30 млн. лв. и е за изработка на сайтове, онлайн магазини, приложения за телефони, IT системи, дигитален маркетинг и др. Финансирането по нея е 100%“, каза министър Пулев и обяви, че на 27.10. ще се проведе онлайн инфоден за желаещите да кандидатстват по нея.
Експерти от Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към МИР ще предоставят изчерпателна информация за начините и условията за кандидатстване, възможностите за финансиране, допустимите разходи и др. Това каза заместник-главният директор на ГД ЕФК Калин Маринов, който също присъства на мобилната приемна.
От думите на министър Пулев стана ясно, че до края на годината се очаква да бъдат отворени още две процедури по ПВУ – за батерии и ВЕИ за собствено производство и съхранение на енергия с бюджет от 200 млн. лв. и за развойни дейности и интелектуална собственост за 120 млн. лв. Така по Плана ще бъдат отворени процедури за над 600 млн. лв.
Той обяви още, че за рекордно кратък срок е одобрена от Европейската комисия и една от най-големите европрограми – за Конкурентоспособност и иновации в предприятията 2021-2027 /ПКИП/ с общ бюджет от 3 млрд. лв. Очаква се да бъде отворена и първата процедура по нея до края на годината – за разработване на иновации в предприятията на стойност близо 130 млн. лв. В рамките на следващите седмици ще бъде изпратена за одобрение и Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за икономическа трансформация с бюджет от 2,14 млрд. лв.
В брифинга участваха още началникът на кабинета на министъра Красимир Якимов, областният управител на Видин Огнян Асенов, областният управител на Монтана Валери Димитров, областният управител на Враца Георги Митов, както и представители на бизнеса от областите.
Припомняме, че вчера – 21.10.(петък), беше отчетен напредъкът по осигурените от служебния кабинет средства от европейските фондове.
В рамките на два месеца от мандата на служения кабинет бяха осигурени европейски средства в размер на 14 милиарда лева по 7 официално одобрени програми. Това е ресурс за българската икономика за следващите 6 години.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: