Монако може да е втората най-малка страна в света, но също така е една от най-богатите.

Почти една трета от жителите й са милионери, привлечени в града на Френската Ривиера от благосклонната му фискална политика – данъкът върху доходите е отменен още през 1869 г.

Смята се, че 70% от населението е родено в чужбина, а само 10 000 души са местни, т. нар. „монегаски“. Следователно 38 000-те жители на Монако днес са сместени на по-малко от 2.02 кв. км - територия по-малка от Сентрал парк в Ню Йорк, пише profit.bg.

А когато още 40 000 души преминат границите от Франция и Италия всеки ден на път за работа, проблемът още повече се задълбочава.

Нов залив на милионерите

С увеличаването на хората и на парите, все повече земя се отвоюва от морето. От началото на XIX век Монако се е сдобил с допълнителни 100 акра, съставляващи 20% от територията му. Сега започва изпълнението на проект за два милиарда долара за разширяване крайбрежието на Монако с още 15 акра в Средиземно море.

След като бъде завършен през 2025 г., новият квартал Portier Cove, близо до легендарното Казино на Монте Карло, което се е появявало в три филма за Джеймс Бонд, ще приеме до 1000 жители в луксозни апартаменти и вили.

Допълнителните обществени пространства ще включват хълм и живописен парк, крайбрежна улица и малък яхт-клуб. Макар че правителството на Монако наблюдава проекта, частни компании ще поемат разходите по изграждането и ще получат печалбата от продажбата на имотите.

„Приходите за частните компании от продажбата на апартаментите и къщите ще възлизат на повече от 3.5 млрд. евро“, казва Жан-Люк Нгиен, директор на проекта на правителството за разширяване на града.

Монако е едно от най-желаните места за живот в света и следователно най-скъпото място за купуване на имот. Срещу един милион долара можете да купите само 17 кв. м от луксозен имот спрямо 26 кв. м в Ню Йорк и 323 кв. м в Лондон, показа Докладът за богатството на Knight Frank от 2017 г.

Следователно много звезди превърнаха Монако в свой дом, включително британският пилот от Формула 1 Люис Хамилтън и сръбският тенисист Новак Джокович. (Звездата на българския тенис Григор Димитров също има дом в Монако – бел. ред.).

Екологичен квартал за Монако

Portier Cove е проектиран така, че да се вмести напълно в крайбрежния пейзаж, за да се приспособи към притока на вода близо до брега.

„Искахме да му придадем извита форма, така че да не е препятствие за морските течения, които окисляват морето“, казва Денис Валод от Valode & Pistre, която е част от екипа от архитекти, работещи върху Portier Cove.

Въпреки това строежът в морето е сложен и потенциално може да навреди на морските обитатели. Но ключовите играчи, замесени в изграждането на еко квартала, подчертават „силно амбициозната си цел за устойчивост и защита на околната среда“.

Преди началото на строителните работи защитени растителни видове в района на проекта бяха преместени в близки морски резервати и бяха инсталирани специални подводни екрани, за да изолират мястото и да минимизират въздействието върху околната среда.

Според френската компания Bouygues Travaux Publics, която ръководи строежа, качеството на водата ще се следи стриктно от екип от независими експерти през цялото време на строителните работи.

За да компенсира неизбежната загуба на природен хабитат, Bouygues планира да инсталира множество изкуствени хабитати във вертикални и хоризонтални екологични коридори.

Според Нгиен, това отличава екологичния квартал на Монако от други проекти за офшорно разширение по света. „Не сме виждали други проекти с такава екологична мисъл“, отбелязва Нгиен.

Сега Bouygues изгребва наносите в района, за да достигне до каменистото морско дъно. След това основите ще бъдат запълнени с камъни, за да поддържат дига край морето, състояща се от 18 бетонни камери. Всяка камера е висока 26 метра и тежи около 10 000 тона.

След като защитният пояс бъде изграден, ще бъде прибавена последната партида морски пясък, добит от Северна Сицилия. Работата по платформата и инфраструктурата трябва да приключи до 2020 г., а целият квартал ще отвори врати за бизнеса до 2025 г.

Как изкуственото изглежда като истинско?

Макар че става дума за изцяло изкуствено разширение, Валод казва, че планът е да се създаде средиземноморски пейзаж с високи борове и друга растителност, за да „се внуши усещането, че сградите са потънали в естествена среда“.

Големи балкони ще предпазват сградите от слънцето през лятото и ще помагат за задържане на топлината през зимата. Освен това 40% от енергийните нужди на квартала ще бъдат задоволявани от соларни панели и помпи, които използват морска вода, за да топлят и охлаждат сградите.

Всеки апартамент ще бъде с площ от 400 кв. м, а отделните къщи ще разполагат с площ от около 1000 кв. м. Топографията на разширението ще отразява начина, по който се развива Монако с постепенно увеличаващата се височина на структурите от ниски вили до високи кули.

Това показва развитието на страната от рай за рибарите до привлекателен ваканционен курорт, обяснява Валод.

„Този проект е изключително съвременен, но води началото си от историческия контекст“, казва той.