Непалци и индийци оставят гладни българи и украинци, ето как им взимат насъщния
Работниците от тези държави са много по-дисциплинирани от украинците и българите, предпочитаме да наемаме тях, разказаха работодатели
Български фирми вече предпочитат да наемат персонал от Непал, Индия и Бангладеш, тъй като работниците от тези държави са много по-дисциплинирани от украинците и българите, разказаха работодатели по време на форум в Българската Търговско-промишлена палата процеса за по подбор и наемане на работници от чужбина, пише Труд бг.
В много отношения служителите от Непал са по-старателни, лоялни, изпълнителни и производителността им е по-голяма, обясниха експерти от компании за набиране на персонал.
Близо 5000 работници има вече у нас от Непал и Индия, част от тях са наети в земеделието, други в строителството и хранително-вкусовата промишленост, като компания за сладолед, например, каза Слави Славов от Human Power.
Шефовете на фирми и HR отделите на компаниите правят онлайн интервюта с бъдещите си служители преди да ги наемат, а непалците владеят английски език.
Заплащането, което търсят е около 500-700 евро чиста заплата, в зависимост от позицията, говорят английски език и имат базови познания по български.
Цветан Симеонов, председател на БТПП: Да се опростят механизмите за наемане на работна ръка от чужбина
Индия, Бангладеш, Непал, вече и Пакистан, както и бившите централноазиатски републики са източник на квалифицирана работна ръка.
Това са дестинации, които от години предоставят работна ръка за държавите от Западна Европа.
В Индия и Пакистан това е превърнато в държавна политика и има създадени държавни институции, които подбират персонала, провеждат се курсове за допълнително квалифициране и др.
Наша фирма нае работници от Индия, но се създаде проблем със забавяне с издаването на работните визи, тъй като в посолството ни в Ню Делхи часовете за интервюта за визи са били заети до ноември.
Нашите политици трябва да знаят, че е необходимо да се опростят механизмите за наемане на работна ръка от чужбина, за да може българският бизнес да намери решения за нуждите от работна ръка за нови производства, а и за разширяване на старите.
Последвайте ни
8 Коментара: