Дания оттегли политическите си възражения за изграждането на газопровода "Северен поток – 2" в изключителната ѝ икономическа зона. Само административни причини забавят строителството, предават осведомителните агенции, цитирани от БГНЕС.

Като допълнителен аргумент в полза на одобряването на проекта са изтъкнати екологически съображения, както и прекратяването на добива в най-голямото датско находище на газ. Това е накарало Копенхаген да обмисли заместването на родния газ с норвежки или руски, коментират експерти.

В момента Дания е единствената държава, която не разрешава прокарването на тръбите. Вече са изградени 80 % от газопровода и строителните работи се извършват по график.

Бившият канцлер на Германия и настоящ председател на съвета на директорите на компанията "Nord Stream 2 AG" Герхард Шрьодер заяви в началото на лятото, че строителството се бави заради натиска, който САЩ оказват върху Дания.

Проектът "Северен поток – 2" предвижда изграждането на два газопровода с общ обем от 55 милиарда куб. метра газ на година. Той ще преминава от руския бряг до Германия по дъното на Балтийско море.

Планира се тръбопроводът да бъде завършен през 2019 г., като ще преминава през териториалните води или изключителните икономически зони на Русия, Финландия, Швеция, Дания и Германия.

Няколко държави се обявиха против изграждането на "Северен поток – 2": Украйна, която се опасява, че ще изгуби приходите си от транзита на руски газ през нейна територия, и САЩ, които имат амбициозните планове за износ на американски втечнен газ в Европа.