Тясното сътрудничество на много европейски рафинерии с американски доставчици и замяната на тежки сортове руски петрол със суровини от чужбина започнаха да вредят на предприятията на континента. За това пише OilPrice.

Тъй като производителите на петрол в Пермския басейн изчерпват първокласни обекти от Категория 1 на фона на скока в производството през последните години, обектите за сондиране от Категория 2 обикновено произвеждат петрол с различни характеристики, често по-лек от типичния WTI Midland.

Американският лек суров петрол печели клиенти по целия свят поради ниското си съдържание на сяра и качеството на обработка, подобно на други леки суровини от Северно море и Африка. Въпреки това неговите нефтохимически характеристики са вредни за много рафинерии по света.

Последните тестове показаха, че плътността на петрола WTI Midland е между 825 и 850 килограма на кубичен метър, казаха пред Ройтерс анонимни източници, запознати с данните.

Този диапазон отговаря на спецификациите на Platts WTI Midland, които изискват съдържание на сяра от 0,2% или по-малко и плътност от поне 823 kg на кубичен метър в международен мащаб, но плътността вече е на долната граница и скоро ще бъде критична извън обхват.

Ново проучване

Според ново проучване, колкото по-лек става пермският петрол (с по-ниска плътност), толкова по-вероятно е да попадне в категорията на свръхлеките и драстично да промени начина, по който се дестилира в рафинериите.

В противен случай това ще повреди инфраструктурата на предприятието и ще промени характеристиките на крайния продукт. Някои фирми в ЕС и Азия вече са изпитали това, като разчитат на традиционни доставчици от САЩ, без да проверяват повторно новите пратки предварително.

Рафинериите може да се наложи да смесват ултралекия суров петрол с по-тежки сортове, за да го преработят в основните видове: бензин, дизел и керосин.

Или компаниите може да трябва да инвестират сериозно в модернизирането на рафинериите и преобразуването на преработвателните единици за суров нефт за обработка на ултралек петрол.

Очевидно и първият, и вторият метод са доста скъпи и ще доведат до намаляване на разходите, спад на маржовете и в крайна сметка печалбите в индустрията като цяло.

На фона на зараждащата се криза в суровинопреработвателния сектор новите проблеми с американския петрол могат да намалят търсенето му до минимум, смятат експерти, докато се провеждат изследвания и се предприемат спешни мерки за предотвратяване на рязък спад на плътността на суровината.