Ръководството на Казахстан разпали силно напрежение във вече отслабения ОПЕК+, като обяви, че неговата стратегия за производство на петрол ще се определя от националните интереси, а не от груповите квоти.
Това твърдение само по себе си постави под съмнение бъдещето на съответствието и сплотеността в рамките на картела, тъй като Казахстан играе една от най-важните роли в организацията.
Министърът на енергетиката на републиката Ерлан Акенженов каза пред Ройтерс в сряда, че централноазиатският производител, който изпомпва около 2% от световния петрол, не може да намали добива в ключови проекти, ръководени от чуждестранни гиганти като Chevron и ExxonMobil.
Мегапроектите Тенгиз, Кашаган и Карачаганак представляват 70% от производството на Казахстан и се разширяват, тласкайки националното производство още повече над целите на ОПЕК+.
Саудитска Арабия напуска световния петролен пазар
Времето, избрано за конфликта между организацията и един от основните й членове, е особено чувствително и неудобно.
ОПЕК+ наскоро призна натрупаното свръхпроизводство от 457 000 барела на ден и се ангажира да компенсира този обем до юни 2026 г.
Ръководството на картела трябваше да затегне контрола върху членовете, чието производство надвишава договорените лимити.
Сега позицията на Казахстан рискува да усложни тези и без това крехки усилия за балансиране.
Експертите рисуват мрачен сценарий, при който Казахстан продължава да прокарва собствения си дневен ред, привидно загрижен за зрели находища и чуждестранни инвестиции в съвместни предприятия.
Затова анализаторите не изключват оттеглянето на републиката от Организацията на страните износителки на петрол поради конфликта, който продължава повече от една година и тепърва набира скорост.
Превод и редакция: БЛИЦ