Словакия ще спре временно вноса на зърно и други избрани продукти от Украйна. Това съобщи правителствената пресслужба, цитирана от Ройтерс и БТА.

Решението ще бъде обсъдено на експертно заседание по-късно днес, след като подобни мерки вече обявиха Полша и Унгария.

Двете страни забраниха вноса на зърно и други храни от Украйна, за да защитят селскостопанските си сектори, което накара Европейската комисия да им отправи предупреждение. Варшава и Будапеща са част от група, която призовава за общоевропейски мита като част от евентуални мерки.

Унгария ще използва "всички възможни средства", за да защити фермерите си от изкривявания на пазара, причинени от огромния внос на зърно от Украйна, а съвместен отговор на ЕС е "неизбежен", заяви унгарският министър на земеделието Ищван Над.

България също обмисля забрана за внос на украинско зърно, заяви министърът на земеделието Явор Гечев пред БНР.

Същевременно според високопоставен представител на ЕС постоянните представители на страните членки в Брюксел ще обсъдят тази седмица забраните за украинския внос.

Ниските цени на световния пазар и слабото търсене означават, че зърното по-скоро остава в ЕС, вместо да бъде продавано. Свръхпредлагането се очерта като политически проблем за управляващата в Полша партия "Право и справедливост" в година на избори.

"Очакваме Полша и Унгария да представят някакъв вид обяснение, ще има и реакция на Европейската комисия", каза европейският представител, според когото въпросът е бил повдигнат на последната среща на върха на ЕС, включително от Словакия и Румъния.

"Има проблем и очакваме Комисията да излезе с предложение по въпроса. . .Ще видим, какво можем да направим през идните седмици и месеци", допълни той.

Украинският министър на аграрната политика и прехраната Микола Солски заяви по-рано, че Киев възнамерява да търси начини за възобновяване на транзита на зърно през Полша като "първа стъпка" в преговорите, които ще се проведат днес във Варшава.

"Обсъждаме втори пакет от помощи за засегнатите страни членки от износа на украинско зърно, но на този етап няма да дадем повече информация" - това каза говорителката на Еврокомисията Мириам Гарсия Ферер в отговор на въпрос за решението на Полша и Унгария да спрат неговия внос и обявеното намерение на България да направи същото.

Говорителката все пак допълни, че Комисията си дава сметка за натиска от износа на украинско зърно върху земеделския сектор на тези страни. По-рано се заговори за помощ на обща стойност от 30 млн. евро.

Гарсия Ферер припомни, че първият пакет от помощи от 56 млн. евро е бил приет много бързо и средствата са били насочени към засегнатите веднага.

За България от тях бяха отделени 16 млн. евро. Вчера от Комисията подчертаха, че търговската политика е от изключителна компетентност на ЕС и едностранните действия на страните-членки са неприемливи, особено в такива времена на предизвикателства.

Днес обаче Гарсия Ферер уточни, че транзитът на зърно не е в компетентността на Комисията и тя не може да го контролира. Това беше в отговор на въпрос за срещата на аграрните министри на Полша и Унгария в опит да договорят условията за транзит на украинско зърно през своите територии. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук