Министър Гечев разкри как ЕС ни цака с вноса на украинско зърно и сухо мляко
Той припомни, че сме поискали Европейската комисия да вземе решение по този проблем още септември 2022 г.
Вносът на зърно, както и на слънчоглед и сухо мляко, от Украйна в момента спира в определени държави, а ние настояваме за справедливо разпределение в целия Европейски съюз. Това каза пред БТВ служебният министър на земеделието Явор Гечев. Той потвърди, че България също може да ограничи вноса на зърно от Украйна, както направиха Полша и Унгария.
Министърът припомни, че сме поискали Европейската комисия да вземе решение по този проблем още септември 2022 г. "Ние вече 6 месеца чакаме ЕК да реши - на най-високо ниво е повдигано този въпрос. Какво да направим, да оставим българските фермери да фалират", коментира Гечев.
Министърът подчерта, че е разочарован от изявлението на говорител на ЕК, че "търговската политика на ЕС е изключителна компетентност на цялата общност". Земеделският министър смята, че новият парламент ще приеме предложението на служебното правителство да се въведе таван на надценките на някои хранителни продукти.
"Дадохме достатъчно добри примери за изкривяването на пазара. Мисля, че вече е назрял моментът. Икономиката се нуждае от определени регулации, защото ако няма такива, пазарните методи се нарушават", уточни земеделският министър и допълни, че трябват мерки, включително законови, за да може аномалиите на пазара да не се случват.
Ние сме солидарни с Украйна, но ЕК работи много бавно, много мудно. Проблемът е от септември месец, когато и ние сме сигнализирали. Бавният темп подкопава самата идея за солидарност, заяви Гечев и направи признанието, че като български министър е обиден и огорчен, че вече 6-7 месеца чака ЕК да реши каквото и да е. А и проблемът на родните производители не касае само пшеницата, а и слънчогледа, в последно време се наблюдава и внос на сухо мляко.
На 800 - 900 млн. евро се калкулират загубите на нашите производители.
Явор Гечев смята, че е назрял и моментът за таван на надценките: "Има дефицит на законодателство, голяма част от него сме написали и допълнили." Но има и изкривяване на пазара и можем да го докажем, обясни Явор Гечев. Той изтъкна всички действия, с които държавата е подпомогнала "Ел Би Булгарикум", за да създаде алтернатива на пазара, като изреди цените на основните стоки - прясно мляко, сирене и кашкавал.
"Вече има алтернатива, искаме това да повлече крак, но това зависи от потребителите. Надявам се веригите да започнат също промяна", каза още Гечев.
Въпреки тези свои надежда две остават веригите, които предоставят информация за държавната платформа foodprice.bg и Явор Гечев не скри разочарованието си от това, признавайки че са очаквали интересът и сътрудничеството да са по-високо ниво.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
21 Коментара: