Откъде ще минава вторият лъч на "Турски поток"?
Един от вариантите е вторият лъч на "Турски поток" да преминава по сухопътното трасе от Турция до Гърция. Другият вариант, който руската компания обсъжда, е маршрутът да бъде до българо-турската граница. Българската страна настоява втората тръба да достигне до Варна по морското дъно на Черно море, където се планира да се изгради газов хъб. Жельо Бойчев от БСП е категоричен, че България трябва да използва максимално предимствата си за този проект, в противен случай може да загуби и транзитиращата си роля.
"В момента нашата страна е на кръстопът, дали ще бъде транзитираща държава и ще използва своето географско положение, едно от малкото неща, които имаме. И това ще носи полза на сегашните и бъдещите поколения на страната и ще ни има в енергийната карта на Европа", коментира Жельо Бойчев. Руслан Стефанов от Центъра на изследване на демокрацията подкрепя идеята България да бъде част от "Турски поток", но само ако той е изграден на конкурентна основа. Според него е важно страната ни да укрепи позициите си на Балканския газов пазар.
"И ако България иска да се съревновава тук, където и са възможностите, трябва да направи всичко възможно да има интерконекторс останалите страни и най-важно с Гърция и да помисли за изграждането на LNG терминал", посочи той. Руслан Стефанов е на мнение, че подобен терминал за газ страната ни може да изгради съвместно с Гърция в Александруполис.
Последвайте ни
0 Коментара: