Стиковката между плитководната и дълбоководната част на газопровода „Турски поток” започна в петък в присъствието на руския президент Владимир Путин, който наблюдава процеса, намирайки се на борда на съда за поставяне на тръбите „Пиониринг Спирит” (Pioneering Spirit). Путин пристигна в петък на кораба, който в момента работи по прокарването на газопровода на шест и половина километра от брега на Анапа. След като се запозна с кораба Путин от капитанския мостик се спусна в основния цех за заваряване, където в негово присъствие бе направена стиковката между плитководната и дълбоководната част на „Турски поток”.
Стиковката фактически означава приключването на строителството на плитководната част на проекта и началото на работите по дъното на Черно море.
 
На руския президент бе съобщено, че тръбите в крайбрежните участъци ще имат допълнително защитно бетонно покритие. 

То се заварява към основната тръба на газопровода на борда на специализирания съд, всеки шев автоматично се проверява с ултразвукова система, а след това върху заварките се нанася полипропиленово покритие за защита от корозия. Постепенно корабът се движи напред, пускайки на дъното нови и нови части от тръбата.

Шефът на „Газпром” Алексей Милер отече пред Путин параметрите на частите на газопровода.  „Всичките дейности по строителството и експлоатацията на газопровода ще се извършват в строго съответствие с най-съвременните международни екологични норми и правила”, каза Милер на руския президент.

По думите му, „Турски поток” е необходим на пазара. „Ако се говори за пазара на Турция, то ние виждаме, че търсенето на руски газ расте, още сега доставките ни  са 53% от вътрешния пазар на Турция. Но от началото на 2017 година ръстът на доставките спрямо аналогичния период на 2016 година вече е 2 милиарда и 630 милиона кубични метра”, каза Милер.

Шефът на „Газпром” отбеляза, че друг пазар са страните от Южна и Югоизточна Европа.  „В Европа ние виждаме много високи темпове на ръста на руския газ. От началото на 2017 година към средата на юни спрямо аналогичния период миналата година доставките в Европа са плюс 10.5 милиарда кубични метра. В страните от този регион темповете на растеж действително впечатляват”, каза Милер.
 
Той добави, че „в Турция търсенето се  е покачило с почти 26%, в Гърция с 12%, в Българи с 14%, в Унгария с 31%, в Сърбия с 47%, а в Австрия с 77,5%”.
Строителството на „Турски поток”  трябва да гарантира стабилните преки доставки на газ не само за Турция, но и за потребителите от Южна и Югоизточна Европа. Всяка година планираният обем по двете трасета на газопровода – едно за Турция, а второто за Европа – трябва да е 31.5 милиарда кубични метра годишно.

Превод и редакция: БЛИЦ