Азиатските пазари запазиха спокойствие, след като изнесените официални данни показаха, че темпът на растеж на китайската икономика се е забавил в края на миналата година, което очертава спешната необходимост от допълнителни стимули, докато Пекин и САЩ спорят по търговските въпроси.

Инвеститорите също така изчакват да чуят „План Б“ на британския премиер за брекзит, който се очаква да бъде представен по-късно днес пред парламента.

Втората най-голяма икономика в света е нараснала с 6.4% на годишна база през четвъртото тримесечие, както се и очакваше, изравнявайки темповете на растеж от началото на 2009 г. по време на световната финансова криза.

Въпреки това има и оптимистични аспекти, тъй като промишленото производство нараства изненадващо с 5.7%, докато продажбите на дребно бележат ръст от 8.2% на годишна база през декември.

Пазарите реагираха спокойно, като азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.2%, след като миналата седмица отчете повишение от 1.6%.

Китайският индекс на сините чипове CSI300 добави 0.7%. Японският Nikkei нарасна с 0.3%, подпомогнат от отстъплението на йената. Австралийският долар поскъпна до 0.7167 щатски долара.

Фючърсите на S&P 500 губят 0.2% при ниски обеми на търговия, тъй като в САЩ днес е празник. Европейските борси се очаква да отворят с лек ръст.

Китайските акции скочиха в петък, след появилата се информация, че американският министър на финансите Стивън Мнучин е обсъждал отмяна на някои или всички мита, наложени върху китайския внос, но впоследствие тази информация бе опровергана.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в събота, че има напредък по отношение на търговското споразумение с Китай, но отрече, че обмисля вдигане на митата.

Във Великобритания премиерът Тереза Мей ще се върне в парламента днес, за да обясни как планира да подходи към брекзит, след като предишната й сделка с ЕС бе отхвърлена от депутатите.

Несигурността остави паунда на ниво от 1.2867 спрямо долара, след като за кратко поскъпна до 1.3000 през миналата седмица.

Доларът се оскъпи спрямо йената до 109.61, докато еврото се търгуваше близо до долната граница на рейнджа си от последните сесии при 1.1375 долара. Доларовият индекс отчита леко понижение до 96.295 пункта.

При суровините, спот цената на златото остава без промяна на ниво от 1 281.79 долара за тройунция.

Цените на петрола продължиха ръста си, след като от ОПЕК обявиха конкретни параметри относно ограничаването на производството с цел на намаляването на свръхпредлагането в световен мащаб.

Петролът от сорта брент поскъпна с 24 цента, до 62.94 долара за барел. Фючърсите на щатския лек суров петрол добавиха 23 цента към цената си, до 54.03 долара за барел.