Ако се смята, че в Катар живеят над 2.3 милиона души, но само 290 000 са граждани на страната, значи един на всеки десет катарци е милионер, пише profit.bg.

Но дори да се вземе предвид цялото население, Катар е страната с най-високи доходи на човек от населението – 129.112 долара на година, според данните на Международния валутен фонд.

Сега арабската държава преживява сериозна дипломатическа криза, след която шест страни прекъснаха дипломатически отношения с нея, като я обвиниха, че създава нестабилност в региона.

Саудитска Арабия, Египет, Бахрейн, Обединените арабски емирства, Йемен и Либия обвиняват страната, че подкрепя терористични групировки, включително "Ислямска държава" и "Ал Кайда", което властите в Доха категорично отричат.

Богатството на Катар идва преди всичко от природния газ. Страната е най-големият износител на синьото гориво в света и е на трето място по запаси.

Но преди няколко години тя предприе и структурни промени, които да ограничат зависимостта й от природен газ и да разнообразят икономиката й. Далновидните инвестиции дават добра представа за амбициите на малкия полуостров и желанието му за все по-видима роля в международен план.

За управление на инвестициите властите в страната създадоха през 2005 г. Катарския инвестиционен фонд - суверенен фонд, специализиран в международните инвестиции, който притежава 100% от Qatar Holding, инвестиционния инструмент на страната, и 50% от Катарската национална банка.

И макар че инвестира и в родината си, Катарският инвестиционен фонд (QIA), който от 2009 г. получава между 30 и 40 млрд. долара на година от държавата, инвестира преди всичко на основните международни пазари: Европа, САЩ и Азия-Тихоокеания.

ВВС разказва за пет от най-далновидните инвестиции на Катар.

1. Недвижими имоти – от Shard до Empire State Building



QIA изглежда има специален интерес към сектора на недвижимите имоти в Лондон. Фондът е инвестирал над 16 млрд. долара в инфраструктура, недвижими имоти и банки в британската столица в последните десет години.

Пример за това е закупуването за 906 млн. долара на част от Олимпийския парк в Лондон. Освен това катарската държава е собственик на Shard - най-високия небостъргач във Великобритания и четвърти по височина в Европа.

Арабската държава е собственик и на митичния магазин Harrods и на старата сграда на американското посолство в Лондон, която придоби през 2009 г. за 664 млн. долара. Катар инвестира и извън Великобритания.

През август 2016 г. QIA купи акции за 622 млн. долара от Empire State Realty Trust - компанията за инвестиции в недвижимите имоти, която е собственик на Empire State Building и на други сгради в Ню Йорк.

2. Банки - Barclays и Credit Suisse

QIA е основен външен акционер в британската банка Barclays. Катарският инвестиционен фонд се сдоби с малко над 6% от акциите на банката, но през 2009 г. филиалът му Qatar Holding продаде 35 милиона акции, което ограничи участието му до 5.8%.

В същата година Катар и Barclays сключиха споразумение, чрез което арабската държава се ангажира да инвестира 250 млн. долара във фонда за природни ресурси на британската банка.

Освен това QIA притежава 6.17% от акциите на Credit Suisse. И за да консолидира участието си в швейцарската банка, компанията за недвижими имоти Qatari Diar, създадена от QIA през 2005 г., купи централата й в лондонския квартал Canary Wharf. Цената на сделката беше 517 млн. долара.

3. Спорт - Световно първенство по футбол и Пари Сен Жермен

Поддържаме редовни контакти с Катар, съобщи вчера ФИФА, след като Саудитска Арабия, Бахрейн, ОАЕ, Египет, Йемен и Малдивите обявиха, че прекъсват отношенията си със страната, където ще се проведе Световното първенство по футбол през 2022 г.

Събитието е в центъра на добре премислена стратегия за изстрелване на страната в международната орбита чрез спорта. Освен че превърна Катар в първата арабска страна, която ще бъде домакин на най-важното събитие във футбола, стратегията предвижда и организирането на множество спортни събития на катарска територия.

През 2017 г. Катар ще организира 72 състезания, 39 от които международни. Сред тях изпъкват Световната купа по спортна гимнастика и Диамантената лига по лека атлетика в Доха. Освен това QIA опита да разнообрази инвестициите си, като навлезе в света на спонсорирането на футболни клубове.

Години наред фондът опитваше да придобие футболен клуб от английската Висша лига, но преговорите с клубове, като Евертън и Манчестър Юнайтед, така и не стигнаха до добър край. На фона на затрудненията във Великобритания между 2011 и 2012 г., QIA се превърна в единствения акционер в Пари Сен Жермен.

Настоящият президент и собственик на отбора Насер Ал-Хелаифи е видимото лице на Qatar Sports Investments - филиал на QIA, президент е на Катарската федерация по тенис и на платения телевизионен канал Bein Sports, филиал на Al Jazeera и собственик на правата за излъчване на редица спортни състезания в различни страни.

И, разбира се, мнозина вече са свикнали да виждат името на Катар на фланелките на футболен клуб Барселона, благодарение на спонсорството на Qatar Airways.

4. Авиолинии – Qatar Airways и малка част от Iberia и British Airways

Катарската столица Доха е един от най-големите средищни центрове в Близкия изток. Тя се превърна в ключова дестинация за авиолиниите от цял свят и преди всичко за държавната катарска авиокомпания Qatar Airways.

Създадена от кралското семейство през 1993 г., авиокомпанията има над 20 000 служители и над 125 международни дестинации от Доха. Определена от Skytrax за втората най-добра авиокомпания в света - след Emirates, Qatar Airways от четири сезона е официалният спонсор на футболен клуб Барселона.

През 2015 г. авиокомпанията придоби 9.9% от холдинга IAG, в резултат на сливането на Iberia LAE и British Airways, за сумата от 1.7 млрд. долара. В резултат на кризата в Близкия изток, Qatar Airways обяви вчера,че прекратява незабавно всичките си полети към Саудитска Арабия, ОАЕ, Египет и Бахрейн до второ нареждане.

Решението дойде няколко часа след като повечето авиокомпании от Персийския залив (Etihad, Emirates, Saudia, Air Arabia и FlyDubai) прекратиха полетите си към Катар.

5. Медии – империята на Al Jazeera

Катарското кралско семейство е собственик на медийна империя.  През 1996 г. емир Хамад бин Халифа Ал Тхани, чието състояние се оценява на 2 млрд. долара, предостави 140 млн. долара за създаването на арабската медийна империя Al Jazeera, която в момента е собственост на Qatar Media Corporation.

С над 300 млн. зрители по цял свят, целта на телевизията е да разшири глобалното влияние на страната. В последните дни Саудитска Арабия, която съзнава влиянието на медийната група, реши да затвори филиалите на Al Jazeera на своя територия.

В комюнике саудитският министър на културата и медиите оправда решението си с факта, че телевизията подкрепя действията на терористични организации и бунтовниците хуси в Йемен. Той обвини медията и че опитва да раздели населението на Саудитска Арабия.

Това е пример, че катарските амбиции за влияние са част от настоящия проблем, отбелязва ВВС.