Петкова с важни разяснения за аварийната помощ, която България е поискала от страни-съседки! Ето кой колко ток ни даде!

https://blitz.bg/ikonomika/petkova-s-vazhni-razyasneniya-za-avariynata-pomosht-koyato-balgariya-e-poiskala-ot-strani-sasedki-eto-koy-kolko-tok-ni-dade_news482696.html Blitz.bg

Няма опасност от режим на тока – българите да са спокойни, предприети са необходимите действия. Това заяви в ефира на БНТ министърът на енергетиката в оставка Теменужка Петкова.

"На 11 януари с моя заповед ограничихме износа на електроенергия от България. Поискахме аварийна помощ от страни-съседки, което е регулярна процедура и е нещо нормално. Поискахме я заради рекордното потребление на електроенергия.

Румъния ни отказа, тъй като и там има рекордно потребление.

До момента от Турция сме искали около 700 мегавата, което е помощ, която сме искали във времето и тя ни възстановява. Трябва още 1800 мегавата да ни се върнат от нея.

800 мегавата има да ни връща и Сърбия", заяви Петкова.

Относно режим на тока за индустриалните предприятия, министърът заяви: "Това е поредна инсинуация, която искам да опровергая. Българският бизнес си работи нормално и няма никакви проблеми. Колегите от индустрията си работят нормално, питайте ги дали някой е разговарял с тях за подобно нещо".

"Според българският държавен стандарт напрежението е 22 мегавата и има допустими отклонения плюс-минус 10%", изтъкна Петкова.
 
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай