Цените на петрола растат в азиатската търговия, след като напрежението между САЩ и Иран се задълбочи и засили тревогите за възможни нарушения в енергийните доставки от региона. Сортът Брент се движи около 92,14 долара за барел с ръст от 1,24 процента, докато американският лек суров петрол достига 85,29 долара за барел.
Подскъпването следва петседмичен ценови връх, регистриран вчера, когато американските военни нанесоха удари по цели в южните и западните части на Иран. Техеран отговори с атаки срещу американски обекти в Бахрейн, Кувейт и Йордания. Според американската армия последната серия удари е започнала късно във вторник, а малко преди това кувейтските военни съобщиха за прехванати ирански дронове.
Продължаващата размяна на удари засилва опасенията за глобалните енергийни доставки. Подкрепяните от Иран йеменски хути заплашиха да атакуват кораби със саудитски петрол в пролива Баб ел Мандеб и обявиха морска блокада на Саудитска Арабия. Маршрутът придобива все по-голямо значение, след като трафикът през Ормузкия проток намаля поради провала на примирието между Вашингтон и Техеран.
По данни на Ройтерс три танкера със саудитски петрол, предназначен за Китай и Индия, са променили курса си и се насочиха към Суецкия канал, за да избегнат йеменското крайбрежие.
Анализатори от нидерландската банка ING предупреждават, че удължаването на маршрутите към Азия ще увеличи транспортните разходи. Допълнителна несигурност произтича и от ситуацията в Черно море, където Каспийският тръбопроводен консорциум временно е спрял приемането на петрол от Казахстан след атаки срещу танкери. Според експертите, ако прекъсването продължи, Казахстан може да бъде принуден да намали добива.
Данни на Американския петролен институт показват ръст в запасите от суров петрол и дестилати в САЩ през миналата седмица, докато запасите от бензин са намалели. По-късно се очаква официалният отчет на Администрацията за енергийна информация.