Петролните фючърси поскъпват
По-рано днес черното злато поскъпна с около и над 1%, след което обаче беше парирана част от този подем и към настоящия момент фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през август се повишават с 0,63% към 43,28 долара за барел, а тези на петрола сорт брент - с 0,53% към 45,78 долара. Въпреки отскокът през последните сесии на търговия, фючърсите на американски лек суров петрол и на петрола сорт брент се търгуват недалече от техните многомесечни дъна от 21-ви юни, съответно около 42,22 долара за барел (най-ниско ниво от август 2016-а) и около 44,35 долара за барел (най-ниски цени от ноември 2016-а година). Опасенията, че договореното от ОПЕК и Русия ограничаване на добивите няма да компенсира нарастващото производство в САЩ и това в Нигерия и Либия доведе до приключването на петъчната търговия с ценова загуба за пета поредна седмица - най-продължителен спад на петролните цени от 2015-а година насам и до навлизане в т.нар. "мечи" пазар (пазар на устойчиво падащи цени).
От достигнатите в края на януари и началото на февруари върхове, петролът се обезцени с близо 20% и въпреки опита за отскок на петролните фючърси през последните три сесии на търговия, те все още се търгуват с около 13% под нивата им от края на месец май, когато ОПЕК и други важни производители като Русия се съгласиха да удължат с девет месеца споразумението за намаляване на добивите с 1,8 млн. барела на ден. Основна спирачка пред един по-сериозен ценови подем представлява нарастващото петролно производство в САЩ. От миналата година насам американският шистов добив се повиши с близо 10%, достигайки 9,35 млн. барела на ден. В същото време компанията за петролни услуги Baker Hughes отчете, че броят на действащите американски петролни сондажи е нараснал през седмицата до 23-и юни до 758 от 747 броя седмица по-рано. Това представлява повишение за 23-та поредна седмица и най-голям брой действащи сондажи от повече от две години насам (от април 2015 година).
На фона на продължаващото нарастване на петролните добиви в САЩ, редица инвеститори и търговци намалиха притежаваните от тях "дълги" позиции във фючърси на американски лек суров петрол до най-ниски нива от ноември 2016-а година насам. Не е изключено всеки опит за по-солиден ценови отскок да бъде посрещнат от нови продажби на петролни фючърси, като на този етап фючърсите на петрола срот брент се понижават в рамките на юни с 8,5%, а тези на американския лек суров петрол - с близо 10 на сто. Според повечето анализатори и търговците, към настоящия момент няма фундаментални новини, които биха оправдали по-солиден отскок на петролните цени.
Анализатори на Bank of America посочват, че докато свръхпредлагането продължава да бъде проблем, нарастването на търсенето на важната енергийна суровина не е достатъчно бързо и силно, за да компенсира прекомерното производство. Гледайки напред към втората половина на 2017-а година, ние се съмняваме, че ще има съществено ускоряване на потреблението, посочва голямата американска банка.
Последвайте ни
0 Коментара: