Въпреки че е една от най-развитите страни в Европа, Финландия се сблъсква със сериозен проблем с безработицата. Последните данни за безработицата там е 8,9 %, но се увеличава. Друг проблем е, че много хора предпочитат да получават помощи за безработни, отколкото да си потърсят ново работно място. Именно затова от финландския институт "Кела" започнаха 2-годишен експеримент, чрез който ще се опитат да обяснят проблема и да предложат неговото решаване. Това обясни в интервю за БНР Марюка Турунен от финландския институт.
„Експериментът ще се проведе във Финландия в рамките на две години. Той започна преди няколко дни - на 1 януари. В него участват 2 000 души, които са безработни и ще получават всеки месец базовия доход от „Кела“. Те са много различни хора, с различни профили. Някои от тях са изгубили работата си в края на миналата година, а други са трайно безработни”, посочи тя.
 
„Целта на нашия експеримент е да видим, дали тези хора ще са мотивирани да си намерят работа, след като две години със сигурност ще получават този базов доход от 560 евро /месечното обезщетение за безработица в страната/. Искаме да видим, дали те ще станат по-активни - например, ще се опитат да си намерят нова работа или да започнат бизнес. Във Финландия социалната система е такава, че отказва много хора, дори да си намерят временна работа, защото базовият доход е по-висок”, допълни тя.
 
„Има няколко експеримента в Италия, в Канада и Шотландия. Аз не знам какви са детайлите около другите експерименти, но доколкото знам, там те се провеждат в отделни населени места, докато ние във Финландия го правим в цялата държава”, каза още тя.