Пламен Димитров: Пакетът „Макрон“ ще удари тежко не шофьорите, а…
„Ние опитахме да стоим в една обща българска позиция заради българския национален интерес“, коментира той
Той допълни, че има една малка част, които са открито против българския бизнес и заради него са защитили общата позиция на България. „За съжаление, няма готовност за българския превозвачески бизнес, още повече в тази ситуация, в която ще го постави регулацията, за откритост и прозрачност. Това е сериозен проблем за българския бизнес, той ще бъде ударен наистина, но не е проблем за българските шофьори. Те ще си намерят работа при не по-лоши условия, с по-голяма осигуровка сравнително бързо, но на Запад”, посочи той.
„Ние опитахме да стоим в една обща българска позиция заради българския национален интерес“, допълни Димитров.
„Те няма да загубят – шофьори се търсят в момента навсякъде, при това със заплати повече от 2000 евро чисто, колкото им дават в момента, с командировъчните, и ще бъдат осигурявани пенсия и за всички рискове само, че от френски, немски и други превозвачи, а не от български. Техните данъци няма да бъдат в България”, каза той.
По отношение на пенсиите, Пламен Димитров беше категоричен, че от новия начин на изчисляване на пенсиите няма как да загуби никой, тъй като той ще избере тази формула, която е по-изгодна за него.
„Неслучайно беше направена тази стъпка – 2015 г. с 4-годишен гратисен период за да приближим какво получаваме към това, което внасяме“, каза той.
За протестите на медицинските сестри, той каза, че стоят твърдо зад тях. Искането е до края на тази седмица да е ясно какви правила ще предложи министерството за образуване на работните заплати – нещо, което искаме много отдавна, заяви Пламен Димитров.
„Сегашното ограничение, което имат болниците, от всички приходи не повече от 60% да отиват за заплати и за допълнително материално стимулиране, трябва да отпадне. Тези пари, които идват в болниците, по тази формула – да бъдат по такъв начин организирани, че основната заплата да расте за сметка на намаляващо ДМС. В момента има случаи при 600 – 700 лв. заплата, ДМС-то да е три-четири пъти по високо, което не е нормално. Тези 900 лв. като минимален праг тази година трябва да бъдат стигнати от всички медицински сестри – това, което е договорено в КТД за сектора от нашата федерация. За това трябват стъпки, поне на два пъти. В провинцията има заплати, които са по 650 – 700 лв. все още, масови, а в София вече има 900 – 950 лв. и повече. В малките общински болници не вземат ДМС“, уточни Димитров.
По думите му, едно пренареждане на правилата, да има по-голяма справедливост, е спешно.
По отношение на това месечните социални помощи да се обвързват с прилагане на обществено полезен труд от безработните, Димитров каза, че този, който е активен и неговото дете ходи на училище и не му стигат средства, трябва да бъде първата грижа на държавата.
„След това този, който по някаква причина не може да работи, има някакво
заболявания или е социално слаб, т.е. не може да работи, но детето му пак ходи на училище, също трябва да бъде подпомогнат“, каза още той.
Последвайте ни
0 Коментара: