Макар и с това предвидено увеличение, ние ще продължим да бъдем последни в ЕС по доходи. Това заяви пред БНТ президентът на КНСБ Пламен Димитров относно повишаването на минималната работна заплата в страната на 1077 лева от 1-ви януари догодина.

По думите му работодателите настояват да няма национална минимална заплата, а доходите да бъдат договаряни по отделни браншове. Според Димитров подобна идея няма как да се реализира по нашите географски ширини.

Няма как да договаряме с бизнеса различни цени на труда, защото най-малкото не сме федерация като Германия. Ние сме малка страна, за която са необходими четири часа, за да я преминеш от единия до другия край, разясни президентът на КНСБ.

В някои региони на страната има договорки между местните бизнеси

Димитров изрази подозрение, че в някои региони на страната има договорки между местните бизнеси да бъде подтискана цената на труда на определени равнища, давайки за пример Северозападна България и района на Родопите.

Той изтъкна, че една от водещите причини за недостига на кадри у нас е именно ниското заплащане.

В Германия минималната заплата е над 2000 лева, а пътят до Германия е час и половина със самолет, напомни Пламен Димитров.

Синдикалистът обърна внимание и на брутния вътрешен продукт, който „расте доста бавно“ – още една причина размерът на доходите ни да не е този, който би трябвало да бъде.