Първа верига у нас въведе еврото СНИМКА
Министерството на финансите обяви, че предстои голямо проучване на нагласите на обществото за еврото и еврозоната
Въпреки че денят на влизането на България в еврозоната все още е "хикс", тоест неизвестен, в страната все пак тече подготовка - и в държавния сектор, и в частния.
На последното си заседание служебното правителство одобри нормативни промени, според които Държавната комисия по стоковите борси и тържищата трябва да обърне таксите си от лева в евро веднага щом България бъде приета в еврозоната.
Сега кабинетът взе решение специално за комисията, която следи пазарите на едро. Но ще последват и други подобни правителствени актове за промени в тарифи и такси, свързани с въвеждането на единната европейска валута.
В момента например Агенцията по метрологичен и технически надзор е пуснала за обществено обсъждане проект за приемане на Тарифа за таксите си в евро, която ще влезе в сила в деня, в който станем част от еврозоната.
Всички централни и местни администрация готвят нормативната си уредба и таксите си за валутната реформа, като някои са по-напреднали, други изостават.
Междувременно и частният сектор работи по въпроса - пресмята цени, готви се за пренастройване на софтуери и прочее.
Една от големите търговски веригиги у нас - "Фантастико" дори вече "въведе" отчасти еврото в магазините си - на касовите бележки крайната сума е изписана и в лева, и в евро. Това е добър ход, защото дава възможност на купувачите да свикват с превалутирането.
Колкото до сектора "недвижими" имоти, там еврото отдавна е основна валута - да видите цена на апартамент, гараж или къща, обявена в левове, е по-скоро екзотика.
Готови ли сме?
Самото въвеждане на еврото е колосална и скъпа логистична операция, която изисква отлична осведоменост, перфектна подготовка на всички равнища и отлично взаимодействие между институции, банки, фирми, граждани.
Наскоро на конференция представителка на Хърватия разказа например, че едно от предизвикателствата там е било да подготвят всички банкомати в страната - заради различните размери на евробанкнотите и куните.
Въпреки че според някои политици и анализатори България е само "на крачка от еврозоната" - наскоро и служебният премиер Димитър Главчев го каза, разяснителната кампания, която държавата трябва да провежда, никаква я няма.
Институциите и особено БНБ се държат надменно и смятат, че ангажиментите им се изчерпват с провеждането на конференции и кръгли маси, на които "хвърчат" конвергенции, маастрихтски критерии, макрорамки - все понятия, които нищо не говорят на обикновените хора, които очакват да научат какви са практическите ползи от въвеждането на еврото. От време навреме се появяват семпли клипчета по темата и това е всичко.
Министерството на финансите обяви, че предстои голямо проучване на нагласите на обществото за еврото и еврозоната.
Инициативата изглежда доста закъсняла - не е сериозно тепърва държавата да изследва настроенията на населението, при положение че водещи фигури в управлението доскоро твърдяха, че е напълно възможно да бъдем приети от 1 юли т.г. - тоест след 6 месеца. Новата "реалистична цел" - 1 януари догодина, също е доста близо.
Последвайте ни
Това им е поне от половин година.
Германските педали ще излизат, а ние ще влизаме!
Спираме да пазаруваме в Фантастико и готово
абе ние къде влезнем всичко се разпада и изчезва то и в еС влязохме и англичаните в паника излязоха веднага
Ние влизаме и излизаме докато си изпразним джобовете
Циркът започна 2 сезон
Ето това ни чака със скапаното евро https://blitz.bg/svyat/boykotnishchonekupuvaytekhrvatitesanarba2gsledpriemanetoimvevrozonata_news1062338.html
РЕФЕРЕНДУМ!!! Народът да си каже,а не еврогейчетата