Разпродажби при акциите днес след сигнал за рецесия в САЩ, петролът поевтиня
Инвеститорите разпродават акциите днес и се насочиха към сигурността на облигациите, докато японската йена се движи близо до шестмесечен връх, след като рисковите активи вече не са предпочитани, вследствие на нарастващите опасения относно рецесия в САЩ, което понижи лихвите по облигациите в световен мащаб.
Фючърсите на щатските индекси се понижават, като спадът при S&P 500 бе от 0.5%. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изгуби 1.4%, до едноседмично дъно вследствие на разпродажбите на акции в региона.
Японският Nikkei падна с 3.2%, до най-ниското си ниво от две седмици, южнокорейският Kospi се понижи до 1.6%, докато основният австралийският основен индекс изгуби 1.3%.
Китайските индекси също отчитат понижения, като индексът на сините чипове CSI 300 губи 0.8%.
В петък трите основни щатски индекса записаха най-големите си еднодневни понижения в процентово изражение от 3 януари насам. Dow изгуби 1.8%, S&P 500 се понижи с 1.9%, а технологичният Nasdaq затвори с 2.5% надолу.
Опасенията относно състоянието на световната икономика се засилиха миналата седмица, след като предпазливите коментари от страна на Федералния резерв на САЩ понижиха лихвата по 10-годишните облигации до най-ниското й ниво от началото на 2018 г.
Лихвата по 10-годишните щатски ценни книжа бе на ниво с 1.9 базисни пункта под тримесечната лихва, след като лихвената крива се обърна в петък за първи път от 2007 г. В исторически план обърнатата лихвена крива, при която дългосрочните лихви са по-ниски от краткосрочните, е сигнал за предстоящата рецесия.
Опасенията от по-мащабен икономически спад бяха засилени от данните за производството в Германия, които показаха свиване в трети пореден месец. Предварителните данни за производството и услугите в САЩ показаха, че и двата сектора нарастват с по-бавни темпове, в сравнение с февруари.
След като облигациите скочиха днес, лихвата по 10-годишните японски ценни книжа падна до минус 9 базисни пункта, което е най-ниското ниво от септември 2016 г. Лихвата по 10-годишните австралийски книжа се понижи до рекордно ниските 1.754.
По-голяма част от опасенията около ръста на световната икономика идват от Европа и Китай, които се борят на отделни фронтове с митата на САЩ.
Събитията в политическата сфера в САЩ и Великобритания също оказват влияние.
Продължило близо две години разследване не откри доказателства за съглашателство между предизборния щаб на Доналд Тръмп и Русия, което отбеляза сериозна политическа победа за президента на САЩ, който се подготвя за изборите през 2020 г.
Политическият хаос във Великобритания около излизането на страната от ЕС също се отразява негативно на рисковите активи.
Вчера вестник Sun писа, че премиерът Тереза Мей трябва да обяви днес, че ще напусне поста, веднага след като сделката й за брекзит бъде одобрена.
Британският паунд поевтинява леко до 1.3198 долара, след като в три поредни дни отчиташе сериозни колебания. Валутата изгуби 0.7% от стойността си миналата седмица.
На валутните пазари японската йена, която е считана за валута убежище, се задържа близо до най-високото си ниво от 11 февруари. За последно йената поскъпваше с 0.1%, до 109.77 спрямо долара.
Австралийският долар поевтинява в трета поредна сесия до 0.7076 щатски долара.
При суровините щатският лек суров поетрол поевтиня с 61 цента, до 58.43 долара за барел. Спадът при фючърсите на брента бе от 60 цента, до 66.43 долара за барел.
Последвайте ни
0 Коментара: