Кметът на Тополовград Божин Божинов разкри, че в неговата община има тонове злато и поминък за хората за най-малко още 100 години. За да се задействат индустрията обаче, е нужна помощ от държавата, подчертава той, цитиран от Флагман бг. 

- Г-н кмете, в общината упорито се говори за разкриването на рудник за добива на желязна руда в Крумово, което ще е от решаващо значение за стопиране на демографската катастрофа в община Тополовград. На какъв етап е процедурата?

- На 3 август м.г. излезе обявление в държавен вестник, че е разрешена концесията за добив на желязо. До ден днешен обаче нямаме подпис на министър, нямаме решение на Министерски съвет.

Ще ви кажа нещо друго обаче, много важно - Тополовградска община е може би най-богатата община в цяла България! И положението, в което сме поставени от управниците ни на държавно ниво е неприемливо за мене като кмет.

 - В какво отношение е богата община?

- По отношение на наличието на залежи от полезни изкопаеми, по експертни изчислетия отпреди 30 и повече години, наличието на злато под земната кора може да осигури добиви за над 100 години.

- Вие току-що съобщавате сензационна новина,  досега бяхте известни с извличането на уранова руда за нуждите на атомната енергетика - в Чукарово, с мрамора и желязото - в Устрем. Как ще защитите това твърдение?  

- Има още мед и сребро, но по-важното и по-скъпото от златото е, че имаме залежи от редките елементи волфрам, антимон и молибден - във Владимирово, Чукарово и Доброселец. Ако се открият рудници, ще се върнат и младите хора, които са извън граница. Но аз съм най-разтревожен от предстоящото закриване на големите рудници край Гълъбово, където са залежите от въглища за ТЕЦ-овете на „Марица Изток“.

- Колко души от общината работят в тези рудници, откъдето всъщност идва прехраната на голяма част от семействата?

- Близо 1000 човека работят на територията на мини „Марица Изток“. 1000 човека са само в рудниците, в ТЕЦ 2 също имаме наши хора.

Ако бъдат закрити работните им места, ще изпразним региона тотално от младите работоспособни хора. Освен това ние сме първа и последна граница на ЕС, изключително пограничен район, ще обезлюдим земята до съседната община Харманли, всъщност от известно време дори и самият град Харманли се обезлюдява. Около нас, по границата просперира само Свиленград.

- По какви причини се развива Свиленград? Заради граничният пункт Кап.Андреево?

- Там има две граници – турска и гръцка, две КПП-та, но основният поминък се създава от около 15 години насам от хазарта. Първо почнаха с едно казино на турската верига „Принцес“ – за гръцки туристи, но после преминаха и на турския пазар. В момента имат близо 1000 човека на работа и търсят още 1000 да назначат.

- Вие не искате тук да развивате хазартен бизнес, искате  прехрана за семействата на работниците от замиращите рудници в Гълъбово, така ли да разбирам?

- От години обикалям и търся възможности да дойде тук външен инвеститор, често ходя с тази цел в Турция. Като дойдат при нас потенциалните ни партньори обаче и като видят  нашата пътна инфраструктура, като видят, че нямаме газ, което е най-важното условие за ниска себестойност на производството, те повече не се връщат.

- Кой ви даде куража, че тук наистина можем да разкрием такава мина за добив на желязо?

- От 9 години работим с най-добрия специалист в тази област - инж. геологът Димитър Деков, който бе зам.главен инженер на урановите мини „Редки метали“, сериозен изследовател, който разполага с архивите от задълбочени проучвания на земните недра в нашата община.

- От кое министерство зависи даването на картбланш за желязната мина?

- От министъра на енергетиката, който досега беше от квотата на Промяната-ДБ, но току-що е сменен с Жечо Станков от ГЕРБ. Надявам се той да отвори книжата и да не чака повече.

Тонове самородно злато преминават като жила от Радовец до Полски градец, с много разклонения. Но пак казвам, че несравнимо по-скъпи са молибденът, антимонът, волфрамът. Другите държави субсидират добива на подобни редки метали.

- Лесно ли се управлява в днешно време община, когато си кмет, избран от опозиционната партия ИТН, в този ви мандат?

- Не е лесно, макар че не мога да си изкривя душата - не се чувствам в изолация, благодарение на натрупания опит през годините. Всяка сутрин, аз съм на работа още от 6,20, защото и в този час има хора пред кабинета, които ме чакат заради нещо, което все не е за хубаво.

И всеки ден гледам тъжни, измъчени родители, които нямат с какво да си нахранят децата, да ги облекат, да ги излекуват или да си платят електроенергия, вода, храна. Това е всеки божи ден. И аз съм длъжен да намирам изход във всеки частен слуай, защото ако не се справям, ще се оттегля.

- Това е четвъртият ви мандат, който спечелихте на първи тур срещу петима претенденти. Как постигате този феноменален резултат и защо ви е, може би заплатата е висока вече?

- Защото хората ми вярват и виждат, че работя за тях. Приемният ми ден е в четвъртък, но приемам хора всеки ден. Брутната ми заплата отскоро е 3400 лв. Аз не съм се хванал заради заплатата, защото никога не ми е била от първа необходимост. Аз съм се хванал да помагам на хората в този труден период за държавата.

- С колко души остана общината?

- От 32 хил. по тоталитарно време, при преброяването през 1990-та година паднахме на 28 хил., сега сме под 10 хил. С висока смъртност сме, особено при пандемията от ковид, заради липсата на адекватна медицинска помощ.

- Да речем: ако днес почине един човек, ражда ли се един?

- Не, добре е при нас, когато 50 деца на година се родят в цялата община.

- Въпреки всичко успявате да спасите общината като самостоятелна териториално-административна единица от апетитите на съседни общини.

- Не, не, не! Ние няма да го позволим. Ние няма да позволим да преминем към някой друг, към някъде другаде! Няма да позволим тук да събарят паметниците ни, каквито слухове чувам.

- Впрочем големият каменен паметник на площада пред читалището в чест на чий героизъм е издигнат с този воин? Какво символизира?

- На загиналите за свободата на родината, на бойците срещу фашизма. Воинът е с ямурлук, много прилича на Левски, както и да го погледнеш. Точка по въпроса!

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук