Родни паралии завъртяха доходоносен бизнес със скъпите си къщи в чужбина
Подобни инвестиции има и в известните зимни курорти във Австрия, Швейцария и Франция, като къщите се дават под наем в разгара на сезона и имат печалба, поясни Весела Илиева
Тя уточни, че основно тези къщи от високия сегмент се купуват от българи в Гърция или по фреската Ривиера.
„Подобни инвестиции има и в известните зимни курорти във Австрия, Швейцария и Франция, като къщите се дават под наем в разгара на сезона и имат печалба“, поясни тя.
Илиева каза още, че в момента у нас много трудно може да се наеме хубава апартамент или къща за срок от от един до няколко месеца. Причината е в стремежа на собствениците им да ги предлагат през платформите карткосрочно или минимум за година.
„Немалко чужденци идват в България и търсят луксозна квартира или къща например за 4 месеца, защото за този срок през Airbnb им неизгодно да наемат жилище. В повечето от другите страни от Европа подобен проблем не съществува. У нас през лятото е много трудно да се наеме хубав имот за 2 или 3 месеца“, добавя тя.
Относно интереса на най-състоятелните нашенци към покупки на много скъпи имоти зад граница Илиева уточни, че от началото на годината такива сделки са били едва десетина.
Анализите от началото на 2019-та сочат стабилизиране на българския пазар на луксозни имоти след еуфоричните предишни 2 години. Според данните максималната отстъпка от офертната цена за сделки в сегмента е 12%, а минималната - 5 на сто.
„Купувачите вече отделят много повече време за решението си да купят даден имоти и правят доста повече огледи. Едновременно с това има ръст от 30% на обажданията по обяви за недвижимости от сегмента. Традиционно най-много сделки с луксозни имоти в София се правят в района на Докторски паметник, както и в „Лозенец““, добавя Илиева.
Друга тенденция от началото на годината е и нарастващото предлагане на новопостроени луксозни имоти. През миналата година инвеститорите в тези проекти са се надявали да доста високи цени, като те дори са били близки до тези за реализирани сделки с уникални жилища в сегмента.
От началото на годината най-високата цена на сделка от 4,5 млн. евро за резиденция в полите на Витоша. Обичайният бюджет на купувачите на луксозните имоти у нас е от 450 хил. до 800 хил. евро. Само при 10-15% от сделките в сегмента купувачите прибягват до ипотечен кредит.
Според брокери уникалните имоти от сегмента обикновено се обявяват за продажба при възход на цените, при спад - обявите за тях изчезват.
Крийс Дийц от голяма западна мрежа за продажба на имоти в цял свят прогнозира, че в следващото десетилетие голяма част от покупките на недвижимости ще се прави с инвестиции от Азиатско-Тихоокеанския район и посъветва българските брокери да са готови за това.
Последвайте ни
7 Коментара: