Русия преминава към национални валути при разплащания за енергийни ресурси, търсени са юан и рубла, в бъдеще страната възнамерява да се откаже от еврото и долара. Това съобщи вицепремиерът Александър Новак по националната телевизия.

"Тенденцията се промени много с по-малкото използване на долари или евро. Отчитайки настоящите проблеми с разплащанията с тези валути, в нашите изчисления ние всъщност преминаваме само към национални валути, тук се търси юанът, рублата е търсена", каза той.

"Този вектор ще бъде продължен, нашите колеги вече плащат за газ в юани в Китайската народна република, отчасти за петрол. И плащанията са в рубли. Ще продължим да подобряваме тези взаимни разплащания в национални валути", добави Новак.

Според него сега има голям интерес към закупуване на руски енергийни ресурси, за това е необходимо да се създадат механизми за разплащане, а те могат да бъдат само в национални валути.

По-рано в друго интервю Новак заяви, че делът на транзакциите в национални валути ще продължи да нараства, а търговията с юани, индийски рупии, турски лири и руски рубли ще се увеличи. Според него подобни сделки вече са станали ежедневие за пазара.

Радио Китай: Тенденцията за "дедоларизация" става все по-реална

В последно време търсенията в интернет на термина „дедоларизация“ се увеличават. Страни от пет континента вече търсят други начини, чрез които да диверсифицират валутите в международната си търговия. Отношението на страните към щатския долар вече не е толкова ентусиазирано и сме свидетели на все повече практически действия в посока на „дедоларизация“.

Основната причина за това е в сегашното положение на САЩ в международната търговия. Така наричаната „хегемония на долара“ се отразява главно в изключително високия процент на използване на щатския долар в международната търговия. Поглеждайки назад към 2000 г., Съединените щати представляваха 12,1% от световния износ на стоки и бяха най-големият търговски партньор на повечето развиващи се страни. Две десетилетия по-късно, обаче, тази цифра спада до 8,1%, а делът на стоките, изнасяни от развиващите се страни, се е повишил до 45,9% от глобалния общ обем.

 

 

Това е обективният резултат от развитието на световната пазарна конкуренция. Намаляването на статуса на Съединените щати в международната търговия означава, че щатският долар вече не е единствената възможност за останалите страни. Въпреки това, Съединените щати не само не успяха да се адаптират към тенденцията на глобалното развитие, но „действат срещу тенденцията", практикувайки търговски протекционизъм и насърчавайки вълната на „антиглобализацията".

Статистиката показа, че откакто бившият президент на САЩ Доналд Тръмп започна търговска война през 2017 г., делът на световните резерви в щатски долари бързо е започнал да намалява. Протекционизмът само доближи другите страни по-близо до намаляване на използването на долара. Не само това, но и делът на облигациите в щатски долари, държани от чуждестранни инвеститори, също продължава да намалява, което показва намаляващото доверие на останалия свят към американската валута, предава Радио Китай.

Дори американският финансов министър Джанет Йелън призна в своята реч на 20 април, че икономическите санкции срещу чужди държави застрашат господството на щатския долар. Йелън също така добави, че светът е достатъчно голям, че да приюти както Съединените щати, така и Китай.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук