Популярният пример с 6-дневната работна седмица в Гърция е по-скоро изключение от правилото за Евросъюза, тъй като южната ни съседка е единствената страна в общността, която удължава, вместо да намалява дните заетост на гражданите си.

Различни проучвания смятат, че около 2030 година близо 65 на сто от работещите в рамките на ЕС ще бъдат в 4-дневен формат, пише Марица бг. 

Исландия е страната, която има най-дълъг опит в съкращаването на работни дни. Според изследване на Forbes почти 90% от местните работници са намалили работното си време, за да го вместят в четиридневната работна седмица.

Официално законодателството в страната предвиди подобна опция още през 2015 година, като именно Исландия се превърна в пример, цитиран в много други страни, в които върви подобен спор.

Данните показват, че стресът и прегарянето на работниците са намалели, а балансът между живота и работата се е подобрил, без това да се е отразило на икономическия растеж и производителността. 

Практиката за 4 работни дни е все по-разпространена за предприятията във Франция, въпреки че не е наложена законово от властите.

Париж въведе 35-часова работна седмица със закон преди повече от две десетилетия и е по-вероятно тя никога повече да не се промени. Френското министерство на труда  заявява, че около 10 000 души вече работят на този режим.

Въпреки че правителството не е въвело официално четиридневна работна седмица в Литва, през 2021 г. то прие законодателство, което позволява на родителите с малки деца да работят само 32 часа седмично.

Според резултатите от проучване, поръчано от обществената телевизия LRT, 51% от анкетираните заявяват, че биха одобрили четиридневна работна седмица, 35% са против, а други 14% нямат мнение по въпроса. 

Дания и Нидерландия имат едни от най-кратките работни седмици. Средната <210> продължителност в Ниската земя е 29 часа - най-кратката работна седмица в Европа, която позволява на работниците да работят 4 дни в седмицата в зависимост от договореностите.

Дания също има по-кратка работна седмица, като от работниците се изисква да свършат 33 часа работа за една седмица. Това се равнява на малко повече от осем часа на ден в продължение на четири дни или половин ден в петък.

Испания и Португалия все още са в процес на изпитание за четиридневната работна седмица, като испанското правителство се съгласи на 32-часова работна седмица в продължение на три години, докато работниците ще получават същото възнаграждение.

В Португалия през юни започна шестмесечен опит, в който участваха 39 корпоративни предприятия.

Германия, в която средната продължителност на работната седмица е 34,2 часа, също е влязла в изпитателен период, иницииран главно от синдикатите, които настояват за намаляване на работното време.

Според проучване на Forsa 71% от работещите в Германия биха искали да имат възможност да работят само четири дни в седмицата.

Повече от три четвърти от анкетираните са заявили, че подкрепят правителството да проучи възможността за въвеждане на по-къса работна седмица. Работодателите също подкрепят тази идея, като двама от всеки трима са "за".