Ще се увеличи ли цената на тока след промените в закона?
Миналата седмица парламентарната енергийна комисия прие законова поправка, според която цялата електроенергия извън регулирания пазар и дългосрочните договори ще се търгува на борсата. А това, според Георгиев, нарушава конкуренцията.
При монополизиране на тази дейност се притесняваме, че цените ще нараснат и ще се влоши качеството на услугата, което ще бъде негатив за всички пазарни участници. Такъв пазарен модел в цяла Европа има единствено в Румъния, който е доста критикуван както от пазарните участници, така и от Европейската комисия.
Не смятам, че тази промяна в закона, по какъвто и да е начин, би облекчила ситуацията на "Фючър енерджи", след като в момента те може да купуват електроенергия от пазара по различни платформи и канали, докато след промяната на закона търговските участници ще бъдат дори с още по-ограничени възможности и ще могат да купуват единствено и само през платформата на борсата. Това няма да увеличи и подобри възможностите за управление на тяхното порфолио, няма да намали рисковете, а дори ще ги увеличи, смята Георгиев.
Според Румен Радев от Асоциацията на индустриалния капитал в България и Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията възможно е цените на електроенергията да паднат след законовата промяна.
"Ако имаме наистина разумно, пазарно поведение и на двете страни - и на производител, и на потребител, ще намерим съвсем разумния оптимум на цена", каза Радев.
Стефанов очаква ефективността на търговията с ток да се подобри.
Според изпълнителния директор на Българската независима енергийна борса Константин Константинов пазарът в най-голяма степен ще определя цените на тока. Ние имаме правила, по които работи всеки един от пазарните сегменти. Борсата вече има 55 участници, от които 90% са активни ежедневно, допълни Константинов.
Последвайте ни
0 Коментара: