Смятаме, че има два проблема - единия е инфлацията, която е два пъти по висока отколкото в Европа. Средно имаме 40% ръст на цени на производител. Според прогнозите на ЕК за цялата година инфлацията ще е 11.9% при 6.1% за еврозоната. Отново два пъти. Смятаме, че това е единия проблем, който не е достатъчно адресиран. Това заяви  председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (КРИБ) Васил Велев. 

Той уточни, че "според това, дали този проблем ще бъде адресиран в следващите дни, ние ще подкрепим или няма да подкрепим мерките".

"Първия фактор за това е цената на енергията за икономиката, и днес нямаме яснота за  май и юни за компенсации. Нямаме никаква яснота и от първи юли. КЕВР минира едно справедливо решение за цената на тока за бизнеса, който се произвежда с вътрешни суровини и може да бъдат компенсирани. Високата инфлация освен че обезценява текущите доходи, обезценява и спестяванията на хора и предприятията, и възможностите им за инвестиции", каза още той. 

"Недофинансирането на предприятията ги прави по-малко конкурентноспособни. Ние имаме по-малък ръст от средно европейския. Това е възможност, ръста на икономиката, за увеличаване на доходите на хората. Ако синдикатите се борят за увеличаване на МВР, ние се борим за увеличаване на средната заплата, на всички доходи, но това ще е възможно при ръст на икономиката", каза още той. 

"Не подкрепяме увеличаването на ДДС на 20%. Така се увеличава ДДС за най-пострадалите сектори, туризъм, пивовари, винопроизводство. 
Не смятаме, че правилно са адресирани мерките за подкрепа на скъпите горива за гражданите. Подкрепят се всички, а трябва да е подкрепят тези, които не могат да си го позволят. които имат по ниски доходи", каза още шефът на АИКБ. 

За разлика от подкрепата, компенсацията в икономиката, където трябва да има конкурентни цени за всички, подчерта той. 

"Оставаме в очакване на решението за компенсиране на цените на енергията от 1 юли. Както и действията , които ще доведат до там, че да имаме конкурента цена на природния газ", каза още Велев.