„Със сигурност трябва да бъдат подкрепени тези предприятия, които имат нужда. Първо трябва да прегледаме енергийните компенсации. Тези 600 000 небитови потребители, които ги получават, трябва да подлежат на ревизия - дали всички имат нужда да получават помощите. Някои предприятия генерират странни печалби - това също трябва да се има предвид.

От друга страна, енергийната система не може сама да продължава да генерира необходимите средства за компенсации на всички тези потребители. Затова трябва да си дадем сметка, че е нужна допълнителна намеса на бюджета”.

Това заяви Пламен Димитров, президент на КНСБ, в ефира на NOVA NEWS.

Експертът посочи, че енергийните компенсации са в размер на между 800 милиона и 1 милиард лева на месец. По думите му това са огромни суми, които се генерират от печалбите на енергийните дружества, при това само на държавните, и държавата продължава да не взима нищо от частните производители.

„Разчетът на бюджета не предвижда допълнителни разходи за газови компенсации и за компенсации на домакинствата, които трябва да понесат по-високите цени на дървата. А те не само станаха 200 лева на кубик, тоест вече са два пъти по-скъпи спрямо миналата година, но и има дефицит. Същото се отнася и за парното, което ще поскъпне от 1 януари.

При подобни ръстове на цената на газа, която очакваме да стане космическа в следващите месеци, няма как да избегнем повишение в тарифата и за парното”, коментира Димитров.