България получи дерогация от Европейската комисия за руския нефт, тоест рафинерията в Бургас може да преработва руски нефт до края на 2024 г. Но сега депутати предлагат тази дерогация да бъде отменена, тоест да спре използването на руски нефт преди предоставения ни от Европейската комисия срок, пише Труд бг.

На въпросите какво е необходимо да бъде направено за смяна на руския нефт с друг, колко време е необходимо за това и какви ще бъдат последиците отговаря Павлин Ваковски, президент на Синдиката на българските нефтохимици.

- Г-н Ваковски, възможна ли е замяната на руския нефт с друг и колко време е необходимо за това?

- Обезпечаването на безопасна експлоатация на предприятието при преход към неруски нефт е задача, която реално се решава на два етапа:

научно-технологичен - намиране на оптимален състав от алтернативни видове нефт, и търговски, логистичен – да се осигури дългосрочна стабилна верига на доставки, със съответните договори и графици.

В тази връзка, не е тайна, че проектирането, строителството и експлоатацията на бургаския нефтопреработвателен завод предвижда пристанище Новоросийск като основна част от логистичната инфраструктура за доставка на нефт, предвид постоянното поддържано количество с неизменно качество на нефт Уралс, на база чиито физико-химични показатели и фракционен състав са изградени технологичната схема и конкретното оборудване.

През последната година нашите технолози и търговци анализират възможността да доставка и преработка на над 100 вида неруски нефт. От тях е необходимо да бъдат избрани най-подходящите, както и най-оптималната комбинация между тях, за гарантиране на стабилна и безопасна работа на инсталациите, производство на продукт с гарантирано качество на приемлива цена.

Без да превръщаме разговора в лекция по органична химия, изясняваме, че в света няма два еднакви нефта по фракционен състав и няма 100-процентов заместител на Уралс, камо ли в Черноморския регион.

Най-близкият по състав казахски нефт се предлага в изключително ограничени количества. Стартирани са преговори за доставката му, но отговорът е, че в следващата една година няма как да получим ритмични доставки от него.

При използването на други видове нефт, със значително по-различен химически състав, е необходим предварителен период на анализи и проби за намиране на подходяща смес от различни видове нефт, чийто фракционен състав максимално се доближава до Уралс. Този процес е в ход от миналата година и в рафинерията се тестват различни видове нефт от три континента.

- А как може да бъде решен въпросът с ритмичните доставки на нефт?

- По отношение на логистиката, късото разстояние по море само 800 км, краткото време за транспорт, само 36 часа до Бургас, ритмичността на доставките, поради минимални рискове за забавяне са сред основните предимства на доказалата се успешна през изминалите 60-години верига за доставки на руски нефт.

Забраната на Европейската комисия за внос на руски нефт практически разрушава тази верига за доставки и поражда необходимост от построяване на нова такава, но за да е сигурна и надеждна трябва технологично време за избор на оптимални суровини, потвърждение на възможността за ефективна преработка и изграждане на нови партньорски взаимоотношения със съответните участници, а конкретно добивни, транспортни, застрахователни и други компании.

Предсрочното прекратяване на дерогацията, и то в едномесечен срок, практически разрушава усилията за решаване на двете стоящи пред завода задачи, а именно технология и логистика, и обезсмисля научно-изследователската дейност на колегите за плавен и безопасен преход към неруски нефт.

В тази ситуация персоналът и ръководството на завода са принудени да преминат към хаотични действия за доставка на нефт на всяка цена, без необходимото време за потвърждение на безопасната му преработка, и всичко това – за да не спира заводът. Това повишава риска от техногенни събития, аварии и инциденти поради несъвместимостта на непроверена суровина.

Именно затова имаме нужда от време за потвърждаване на възможността за преработка на даден вид нефт самостоятелно или в комбинация, на база научно доказани и практически потвърдени методи за оценка.

След това ни е нужно време, за да осигурим ритмичните дългосрочни доставки на избраните сортове. Този процес изисква време, и неслучайно Европейската комисия е определила срок от две години, който считаме за кратък, но изпълним.

Но единствено и само при прилагане на системен подход, научноизследователска дейност и концентрация на компетенции и усилия от всички участници, включително и държавата като законодател.

- Управляващите смятат, че дерогацията трябва да бъде премахната още преди изтичане на дадения ни от Европейската комисия срок – края на следващата година.

- Да, те искат да я премахнат още сега. Искаме да им кажем да спрат да си играят с дерогацията като с разменна монета. Да спрат да я местят като пешка по шахматна дъска.

Хората, трудовият колектив на Бургаската рафинерия не е пешка, с която да си правиш каквото искам. Не може да си играеш с хората като котка с мишка.

Нас ни притесняват тези ходове на политиците - когато искат помежду си да се бият, да си показват кой е по-голям: ще махнем дерогацията, ще вземем дерогацията. Тези политически битки всъщност рефлектират върху съдбите на хората, на работещите в комбината.

- Колко бързо може да бъде пренастроена рафинерията за работа с неруски петрол? 

- Производствените мощности в една рафинерия са сложни, високотехнологични и свързани с лицензионен режим технологични съоръжения.

При изграждането и експлоатацията на всеки производствен процес се задават технологични параметри, при които той ще работи ефективно в оптимален режим.

Промяна на който и да е от основните технологични параметри, особено на използваната суровина, е свързана с осигуряване на допълнително технологично оборудване, пренастройка на производствения процес не само на една преработвателна инсталация или възел, преоборудване на апарати и тръбопроводи, осигуряване на допълнителни специалисти и експерти в областта. За всичко изброено освен технологично време е необходим и огромен финансов и човешки ресурс.

- Ще предприемете ли някакви действия на протест?

- Ще предприемем мерки. Позицията на Синдиката на българските нефтохимици е твърда и непоколебима да отстоява професионалната и дълголетна история на нефтохимика. В петък ще протестираме в 10 часа на колелото на входа и изхода на Бургас. Ще затворим пътя за София, но хората ще могат да заобикалят по околни маршрути.

Протестът е предупредителен и ще бъде за около час. Исканията ни са за запазване на работните ни места в дългосрочен план и е против водената разнопосочна и манипулативна политика, която е в ущърб на интересите на работещите в рафинерията и техните семейства.

- Да очакваме ли стачка?

- Стачка и протест са две различни неща. Стачка означава да правиш протести срещу своя работодател. Ние, срещу нашия работодател няма защо да правим такава. Но гражданска позиция, да се отстоява с протест, е нещо различно.

Затова в декларацията, която сме написали, заявяваме, че ще се опитаме да покажем на българското общество каква е гражданска ни позиция по тези политически игри или интриги, както казват депутатите, т. е. както сами се обвиняват един друг. Ние не сме тази разменна монета. 

- Вярвате ли, че политиците ще ви подкрепят?

- Вярваме, че най-малкото ще се вслушат в това, което ние им кажем. Подкрепа може би се очаква по политически причини - партиите, които са в опозиция е естествено да застанат на нашата страна, но ние искаме и хората, които са в управляващото мнозинство, депутатите от Бургас, общинските съветници, следващите, които предстои да изберем, да застанат на страната на трудовия колектив на Нефтохим-Бургас. Т.е. да кажат на своите политически лидери - нека да спрат да се заиграват със съдбите на хората.

Сигурен съм, че становището на нефтохимиците ще бъде чуто и подкрепено от българските семейства, които се нагледаха на безобразията на политиците ни, на българите, които изнемогват, които са манипулирани от „избори до избори“. Българите са информирани и интелигентни хора и се научиха да различават правдата, от неправдата.

- Колко души работят в комбината?

- В комбината работят над 3500 души. Всеки със семейство, всеки със своите проблеми. И всеки се притеснява какво се случва. Ако не дай си Боже, се случи някаква неправомерна продажба, с преждевременна дерогация, ние оставаме на улицата. Това са над 3500 съдби. Ние сме профилирани специалисти.

Ние сме тясно профилирани професии. Не може човек, който 20 години е работил като оператор, началник инсталация, се е занимавал само с нефтохимическа промишленост, веднага да си намери някаква друга работа. Той може да се води инженер, но ние сме инженер-химици. Последната крепост на нефтохимическата промишленост в България, това е Бургаската рафинерия.

Видяхте какво се сучи с "Плама", какво се случи в "Химко" - Враца, с азотните торове в Стара Загора... Видяхме какво се случва даже и в Димитровград, където се работи на приливи и на отливи.

Т.е. образно казано - това ни очаква с този натиск. Оставете ни да работим. Да свършат работата си и съответните експерти по инфраструктурата за пристигането на петрол, който е с не руски произход, за да може всичко да си дойде на мястото и да се работи нормално след отнемането на дерогацията.

- Касае се за работата и съдбата на 3500 човека?

- Те са толкова, 3500 само в Нефтохим Бургас. Има още 2500 човека, които работят в бензиностанциите на Лукойл, които също са наши членове на синдиката и които също са уплашени. Естествено. когато няма нормални цени на дизел, на бензин, когато търсенето започне да става по-малко, може би  (може би, казвам, не че ще се случи) там ще има някакви съкращения, загуба на работни места.

- Всъщност хората се страхуват "Нефтохим" да не спре?

- Хората се страхуват, нефтохимическата промишленост в България да не бъде затрита изцяло. Защото затривайки Нефтохим-Бургас, вече няма да има и нефтохимическа промишленост и тези хора няма да има къде да работят. 

- Преди години да си нефтохимик, беше гордост.  Това промени ли се вече? 

-  Професията нефтохимик е гордост. Да се наречеш нефтохимик, това означава да отдаваш всичко за работата си, независимо дали е било, когато нашите бащи и дядовци са работили в Нефтохим-Бургас или сега, когато работим в Лукойл Нефтохим Бургас. Това са пет-шест поколения.

През Лукойл Нефтохим Бургас са преминали 50-60 хиляди човека, които са дали частица от своя живот за създаването и усъвършенстването на завода, за да може той да се превърне в един от флагманите на българската икономика и не само това, а и един от най- модерните нефтопреработващи заводи не само в Европа, а може да се каже и в света.

Защото ние сме един модерен нефтопреработвателен комплекс. Затова нефтохимик звучи гордо за всеки един работник, за всеки от неговите родители, за всяко едно от техните деца.

- Кога е създадено дружеството?

- През 1963 г. Тази година правим 60 години от производството на първия български бензин и от дейността на нефтокомбината. Това са 60 години слава, работа, труд. И не можем да ги заличим ей така.

Затова ще се опитаме с всички позволени от закона средства да отстояваме нашите работни места. Да отстояваме всичко това, което са направили нашите по-големи братя и родители. В завода има хора, които вече са четири поколения - правнуци на тези, които са започнали да работят в началото.

- Дали сега, когато няколко дни ни делят от местните избори, политиците няма да са по- склонни на компромиси?

- Не. Няма компромиси, ние не търсим компромиси. Ние искаме да си работим честно, отговорно и да си защитаваме нашата професия. Нищо друго не искаме.

Нито искаме компромиси някой да прави с нашата работа, нито пък със законодателната власт. Всичко, което е по закон, нека да си върви. Но нека да се вслушат в нашите експертни мнения. Във всичко, което представихме в Икономическата комисия на Народното събрание чрез нашите експерти.

Никой не ни търси нас, това е проблемът. Въпросът е, че ние искаме да бъдем чути. Да седнем на една маса и да поговорим. Само като погледнеш обясненията на един от депутатите, че просто е проспал закона...

Ами как си там тогава, как ще проспиш нещо толкова важно. Ние не сме го проспали, защото за нас това е нашето бъдеще, нашата работа.

Искаме да ни чуят, а не да се подсмихват и да си казват - абе, ние каквото сме си решили това ще е. Пак казвам, искаме да бъдем чути за нещата, които по някакъв начин могат да се променят.

Кой е Павлин Ваковски?

Павлин Ваковски е роден през 1971 г. Завършил е ВХТИ Бургас и е придобил специалност инженер-химик по промишлена екология. Работи в комбината от 1998 година. Започнал е първоначално като оператор, после е бил последователно началник-смяна, заместник началник отдел, старши еколог. В момента е президент на Синдиката на българските нефтохимици.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук