Шопската салата удари 10 лева, а ето къде е най-евтина
Най-скъпо се продава по крайбрежието, а най-евтино може да се намери в квартална кръчма в столицата
Три лева излизат продуктите за порция шопска салата, а в заведенията на морето цената скача на 10 лева. Това установила проверка на „Телеграф“ в ресторанти в страната.
Най-скъпо се продава по крайбрежието, а най-евтино може да се намери в квартална кръчма в столицата. Ресторантьори от Варна се оплакват, че инфлацията не е пожалила шопската салата, като продуктите за нея тази година са двойно по-скъпи.
В порция от 300 грама влизат 120 грама домати, 120 грама краставици, 50-60 г сирене, пипер, олио, маслина и люта чушка, изчисли „Телеграф“ на база традиционната рецепта за приготвяне на специалитета. Тези продукти могат да бъдат закупени за 2-3 лева, но може и да са по-скъпи, ако зеленчуците са градински, а сиренето от по-качественото.
В търговската мрежа на Бургас домати се предлагат на цени от 2,50 до 5 лв. за килограм в зависимост от сорта и произхода. Приблизително толкова струват и краставиците. Най-евтини са парниковите, внесени от чужбина. Сервираната в заведение традиционна салата се предлага за минимум 8,20 лв. Цената скача точно двойно и ако си я поръчате в крайплажно заведение, близо до морето. Тогава сметката вече е 15-16 лв.
Благоевград
Шопска салата под 6 лева е чудо, ако се намери в централните заведения на Благоевград. Всичко зависи от грамажа, който някъде е 300 грама, на други места е 400, а се предлага и по 450-500 грама. Другият критерий за цената е категорията на самото заведение. В по-изисканите ресторанти струва 11 лева. Но в кварталните кръчми спокойно може да замезите с шопска към ракията за 6-7 лева.
Зеленчуците са на цени от 2,50 до 5 лева за кило. Качественото сирене тръгва от 12 лева за килограм. Има и по-скъпи сирена, които стигат до 18-20 лева за килограм. По-завъртените и модерни салатки, в които се влага и месо, например „Цезар“, започват от 15 лева и нагоре.
От пазара
В Стара Загора хубави розови домати за 3,50 лв. могат да се намерят на централния пазар в града. В магазините цената им е възможно да стигне 4 лева. Червените домати вървят между 2 и 3 лева – зависи откъде се купуват и от качеството им. Намират се за 1,60 – 1,70, но са безвкусни.
Краставиците сорт „Гергана“, които са сред най-предпочитаните, вървят по около 3-3,50 лв/кг. На пазара се намират и за 2,50, но не по-евтино. Сортът „Сандра“ също се радва на внимание и струва между 2 и 3 лева.
Червените чушки тръгват от 3,50 лв./кг и стигат до 4,50-4,70 лв./кг. Зелените се движат между 2 и 3 лева в зависимост от сорта. Люти чушки могат да се намерят за 3,50-4,20 лв./кг.
Лукът върви между на цена между 1,50 и 2 лева, а червеният е малко по-скъп – стига 3-3,50 килото. Прилично краве сирене не може да се намери за по-малко от 13-13,50 лв./кг.
В един от най-посещаваните ресторанти, славещи се с изключителна кухня, порция шопска салата с домати, краставици, зелена пиперка, лук, сирене, маслини и люта чушка струва 8,99 лв. Грамажът обаче е 300 грама, което е със 100 г по-малко от другите заведения в центъра.
Сезон
Дори и при поевтиняването на зеленчуците през август шопската салата по ресторантите в Русе продължава да излиза солено. В едно от предпочитаните заведения в централната част на града 300 грама от националния ни кулинарен символ струва 8,60 лв., показа репортерска проверка на „Телеграф“.
Същото количество шопска салата може да се консумира в друг ресторант на цена 5,60 лв., но само когато сте си поръчали обедното меню, което се предлага от 11 ч. до 15 ч.
Освен че цените на зеленчуците са по-ниски през август, големите вериги предлагат и изгодни промоции.
Инфлация
Инфлацията не пожали и любимата на българина шопска салата, но чуждите туристи по морето продължават да си я поръчват като част от екзотиката в менюто на нашата кухня. Според специалисти цените на основните й съставки - домати, краставици и дори сиренето с растителни мазнини, което основно се слага в салатата в ресторантите у нас, са се повишили почти двойно.
Ресторантьори, които работят по Северното Черноморие в района на Добрич, твърдят, че и при тях цената на шопската салата се е покачила с над 50%. Ако в един ресторант са закупени продукти за около 20 000 лева, а за същия период през миналата година стоките са били на стойност 10 000 лева - разликата е двойна.
Според ресторантьорите цените им не вървят с темповете на инфлацията заради психологическата граница. Така, ако салатата струва 8,90 лева, цената й може да бъде увеличена максимално до 9,90 лева, защото над 10 лева вече няма да е привлекателна за клиента, твърдят специалистите в бранша. Затова търговският трик е да се намалява грамажът, а цените да се вдигат плавно.
Специалитетът, създаден в ресторант „Черноморец“
Шопската салата е създадена от майстор-готвачи от ДСП „Балкантурист“ в ресторант „Черноморец“ през 1956 година. Това разказа баба Деля от Кестрич, днешния квартал Виница, която работела в ресторанта. Сега продава зеленчуци на Синия пазар във Варна.
За пръв път рецептата за салатата се появява през същата година в „Книга за домакинята“. Тя съдържа всички компоненти на днешната шопска салата с изключение на сиренето.
През следващите години рецептата търпи поредица модификации, като през 1970 г. в „Рецептурник по готварство и сладкарство“ са дадени 4 варианта на шопската салата - с лук и сирене, без лук и със сирене, с печени чушки и със сирене, с люта чушка и със сирене.
Ричард Алибегов: Труд и наем надуват цената на салатата
Разликата в цената на салатата, приготвена у дома и в заведенията, се дължи на разходи, които се поемат от заведението. Това коментира председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов пред „Телеграф“. Първият и много важен фактор е трудът.
В едно заведение има човек, които отговаря за склада, той разпределя продуктите, после има готвач, който приготвя, сервитьор, който го сервира, и към цената в заведенията се прилагат и всички други разходи, които се включват в ценообразуването - ток, вода, данъци, наем и прочие.
За процент печалба обикновено се гони 50%. Но това не се отнася само до салатата, тъй като изчисленията в заведенията се правят на база цялото меню и цялостните разходи.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: