Ситуацията около ОПЕК не изглежда спокойна
Големи бюджетни задължения карат участниците в ОПЕК да продължат да увеличават добива, независимо от сделката за свиване на производството. Това става ясно от съобщение на Dow Jones, базирано на The Wall Street Journal.
Влиятелният преди време картел сега доста трудно се опитва да съгласува свиване на добива, за да задължи цените на петрола и да докаже влиянието си на пазара.
Защо се случва така? Страните от ОПЕК зависят от експорта на петрол.
Преди осем месеца 14 страни от ОПЕК и 10 държави извън картела се договориха да намалят предложенията на петрол на световния пазар с почти 2% с цел задържане и стабилизиране на цените. От началото на действието на споразумението 7 от 11-те страни в ОПЕК, участващи в това споразумение са надхвърлили квотите.
От началото на годината цените са спаднали със 7,6 % - до 52,52 долара за барел, което представлява половината от нивото, което картелът нарече справедливо преди три години. В допълнение, някои смятат, че цените няма да се задължат дълго на това ниво.
Ниската себестойност на добива преди означаваше, че страните от ОПЕК ще получат печалба дори и в период на спад на цените. Тогава страните от картела увеличаваха бюджетните разходи за увеличение на благосъстоянието на населението си покриването на военните разходи, но без да се застраховат в случай на спад на цените от продажбата на петрол. Проблемът с дефицита на бюджета в тези страни може да бъде решен само в случай на значително повишение на цените на петрола, а в случай, че не се повишат, то възниква необходимост от увеличение на добива.
Невъзможността да се контролира производството на петрол създава заплаха за авторитета на ОПЕК. Колкото по-дълго цените останат на ниските нива, толкова по-трудно е финансови притеснените страни да вярват в идеята, че заедно са по-силни, отбелязват RBC Capital Markets.
Напрежението стана очевидно през миналата седмица, когато по време на срещата в Санкт Петербург ОПЕК и страните от картела обсъдиха спазването на квотите. ОПЕК е под натиск и от страна на шистовия сектор в САЩ, благодарение на който добива на петрол в САЩ се удвои от 2008 г.
Заради добива на петрол в САЩ цените се понижиха. Дела на ОПЕК на световния пазар на петрол се сви с цели 15 процента – от 55% в началото на 1970-те години, до 40% към днешна дата.
Страните от ОПЕК се съгласиха на 30 ноември миналата година да намалят добива на петрол с 1,2 млн. барела на ден. Проблемите с бюджета на всяка от страните поставя под въпрос ефективното изпълнение на споразумението. Доходите на Саудитска Арабия, която държи 30% от общия добив на ОПЕК от средата на 2014 г. са спаднали с 60%. През това време обаче според Goldman Sachs разходите на правителството са спаднали едва с 18%. Смята се, че въпреки това кралството може да издържи на ниските цени на петрола за по-дълъг период от време от други държави. Саудитска Арабия смята да проведе IPO за част от държавната петролна компания Saudi Arabian Oil Co. По думите на източници от Министерство на петрола на страната, решението на Саудитска Арабия да накара ОПЕК да намали добива на петрол е свързано с IPO, като стойността ще зависи отчасти от цените на петрола, като намерението е за повишение до 60 долара за барел. Разбира се, на официално ниво връзка между подобни фактори се отрича.
Данните обаче не са радостни по отношение на добива. Както съобщава консултантската компания JBC Energy, цитирана от агенция Bloomberg, страните от ОПЕК през юли са увеличили добива на петрол с 210 хил. барела на ден в сравнение с юни – до 32,87 млн. барела на ден.
Позовавайки се на вторични източници на данни, ОПЕК съобщи в доклада си, че през юни добивът е бил от порядъка на 32,611 млн. барела на ден. Представените данни за различните страни сочат, че Саудитска Арабия е увеличила квотата за добив. По всяка вероятност комитетът за мониторинг ще преразгледа отново данните и кой знае, със сигурност ще има реакция. Сега въпрос само на време е да се види доколко устойчива е ценовата спойка и ще издържи ли ОПЕК сътресението, което се задава.
Последвайте ни
0 Коментара: