Строителен бос с шокиращо признание: Това са най-продаваните жилища в момента!
Имотът е единствената стока икономката, която в продължение на 30 години не спира да расте
Строителен предприемач посочи какво сериозна разлика има в строителството по времето на социализва и днес. "В 1989 година, по времето на социализма, нормата за София беше 30 000 жилища на година. Ние сега при най-големите пикове на строителство, постигаме 14-12 000 жилища на строителство“, отбеляза инж. Шопов.
"Жилището е единствената стока икономката, която в продължение на 30 години не спира да расте. За тези години едно жилище е поскъпнало с 3,5 пъти. Не може да ограничим търсенето на жилища. Това го правеше социализма с нечовешки феодални методики - например жителството - ако си роден в Перник, да не можеш да излезеш от Перник.
Увеличаване на предлагането
Може да увеличим предлагането, когато се намали административната тежест, която е чудовищна - 3 години трябват, за да се извади строително разрешение. Ако общината и държавата регулира, територии и гради инфраструктурата, то така ще бъде увеличено предлагането на жилища".
Ръстът при строителството на жилища в големите градове е около 10%. Това коментира в студиото на "Добро утро, Европа“ по Еuronews Bulgaria строителният предприемач инж. Георги Шопов.
"Ние строим сградата една до друга, просто защото са такива плановете. На една територия се прави план - регулационен и застроителен. На нас ни е трудно да строим така, ние изпълняваме плановете на политиците и градоначалниците. За съжаление гневът на обществото винаги се нахвърля към нас, изпълнителите."
"Не бих казал, че качеството е ниско. Хората, които пътуват по света, го виждат. Смятам, че качеството и сградите, които се правят, са не по-некачествени, дори често са по-качествени от тези в Западна Европа. Категорично заставам зад това твърдение“, каза още строителният предприемач.
Потребностите на обществото
"Ние отговаряме на потребностите на обществото. Преди 20 години тристаен апартамент под 110 квадрата, беше нещо немислимо - хората искаха отделно да имат кухня, хол и спални, както и отделно да е банята и тоалетната. Сега тристаен апартамент над 90 квадрата не може да се продаде, защото са такива възможностите на хората. Нашите доходи отговарят на такава площ. Започваме да живеем все по натясно, но пък изискванията към качеството са много повишени."
"Цените ще продължават да растат, докато търсенето надвишава предлагането. То е вечна стока от първа необходимост. "
"Според математиката е 4 пъти по-рисковано парите да стоят в банка, отколкото да купиш имот "на зелено". В България от 7 работещи банки, една фалира. Има, разбира се, риск да се купи на "зелено", но той трябва да е премерен", завърши предприемачът.
Последвайте ни
3 Коментара: