Тайната е разкрита: Това е най-добрият имот за инвестиция
В сферата на имотите има два пазара – първичен и вторичен. Първичният пазар е новото строителство, докато вторичният се съставлява от собствениците на вече готови жилища
Закупуването на имот – било то за жилище или пък с инвестиционна цел – е силно предпочитана инвестиция от българина. Все пак, този актив не е непознат на масовия потребител, както например криптовалутите или пък фондовете, пише Монитор бг.
Немалко експерти от сферата обаче предупреждават, че макар да ни звучи лесно, закупуването на имот също има своите тънкости. Какво е добре да знаем, когато ще си взимаме жилище? Ето няколко съвета.
Двойка даде половин милион лева за ремонт
Следете първичния пазар
В сферата на имотите има два пазара – първичен и вторичен. Първичният пазар е новото строителство, докато вторичният се съставлява от собствениците на вече готови жилища.
Реално новото строителство е регулатор на цените на пазара, защото ако го няма, то тогава цените ще се определят изцяло от собствениците на жилища. Тъй като собствениците не се интересуват от пазарната цена, то те може да вземат и двойно.
Огледайте се
„Инвестирайте там, където няма вторичен пазар – в район , където в момента започва строителството“, препоръчва собственикът на агенция за недвижими имоти Стоян Гочев. Той обясни, че е редно да се погледне районът в съседство.
„Погледнете кой квартал е в близост и ако цените там са високи, имайте предвид, че в този район цените за няколко години ще достигнат тези в съседния район“, каза Гочев.
Този апартамент е само 32 кв.м., но беше преобразен
Той даде пример със софийския квартал „Хаджи Димитър“. „Това са бивши индустриални зони – в „Хаджи Димитър“ в София за няколко години цените се качиха от 600 евро на 1300-400 евро за ново строителство. При „Лагера“ цените бяха 950 евро, сега са 1500 евро“, каза Гочев.
Дяволът е в детайла
Всъщност дори новото строителство крие своите рискове, особено ако се купуват имоти на много ниска цена.
„Ако строителят е продал сградата на зелено на 100%, вероятността да не може да я реализира на цените, на които ги е продал, е доста висока поради неяснотата в цената на строителните материали“, поясни експертът.
Затова и е важно да се погледнат детайлите – дали е продадена цялата сграда, дали се продава на пакети, с коя агенция работи и пр.
Последвайте ни
1 Коментара: