Преместването на много банкови институции от Лондон след развода на Великобритания с ЕС ще донесе позитиви за икономиката на редица градове в Блока. В района на германската банкова столица Франкфурт могат да бъдат открити близо 100 000 нови работни места през следващите четири години. Повечето позиции ще бъдат във финансовия сектор, сочи публикувано проучване, изготвено от немски институт по мениджмънт, съобщава ТВ "Европа".

Малко повече от година след референдума, на който британците избраха да напуснат Европейския съюз, изглежда Франкфурт води в надпреварата с останалите градове, които желаят да привлекат установили се в Лондон чуждестранни институции.

Според проучването във Франкфурт могат да бъдат открити 10 000 нови работни места само в банковия сектор заради Брекзит, а това може да има ефект и да последва многократно увеличение в другите сектори от икономиката.

Новите банкови служители ще дойдат със семействата си. Това ще увеличи търсенето на жилища. Повече инвестиции ще бъдат вложенив в инфраструктурата и транспорта. Децата на новодошлите ще бъдат въведени и в местното образование. Сектори като здравеопазване, потребителски стоки и храни също ще се радват на прогрес, отбелязват специалистите, изготвили документа.

Много компании, базирани във Великобритания, се опитват да пренесат част от дейността си в градове от еврозоната, тъй като може да изгубят така наречените паспортни права да правят бизнес с клиенти в ЕС, след като Великобритания окончателно напусне ЕС през март 2019 г.

Франкфурт, където се намира Европейската централна банка (ЕЦБ), се оформя като лидер в привличането на напускащите Лондон банки. Големи американски и азиатски финансови институции вече избраха града пред силната конкуренция на Амстердам, Дъблин и Париж. Франкфурт е смятан за фаворит и за домакин на Европейския банков орган, който ще напусне сегашната си централа в Лондон.