Цените на имотите летят нагоре, за нов дом трябва да се бръкнете с...
Материалите стават все по-скъпи, а това влияе и на пазара на жилищата у нас
Скокът на цените в строителството тръгна в началото на 2021 г. и като домино премина през всички сектори в бранша. Металите се увеличиха с над 30%, а заедно с тях бързо поскъпват още дървеният материал, изолациите, дограмите и замазките.
Нова секира за джоба на българина, свързана с дома му!
Причините се търсят в пандемията, намалелия износ от Китай и по-скъпия транспорт. С днешна дата всички тези катаклизми са зависими и от войната в Украйна, откъдето са основните доставки на стомана и дървен материал.
Най-фрапиращ е скокът в цените на металните изделия - арматура, стоманени заготовки, ламарина. Още преди пандемията тон стомана се търгуваше на 700-800 лв. В пика на пандемията, когато много от заводите спряха, цената се качи от 1.30-1.40 лв./кг до 1.50 лв./кг. И това е само за последните 2 години. След Нова година цените й бяха все още на тези нива, но сега,
от началото на войната стоманата на пазара се търгува за 2.20 лв./кг.
И това е обикновена строителна стомана или арматура, пресмята Кирил Василев от „Хелиос метал център“ - един от най-големите търговци на метали под тепетата.
Годишният ръст на цените е от 57 до 75 процента, а средногодишната инфлация вече е над 42%. Поскъпване с близо 64% се наблюдава и при обработения дървен материал, обобщават от Камарата на строителите в България.
В София масово купуват тези апартаменти, ето защо
С 31% са поскъпнали изделията от пластмаса, тръбите и фитингите, които се ползват за водопровод и канализация. Кабелите, оборудването за отопление и гипсокартони са повишили цената си с около 20%, а изолационните материали отчитат ръст от над 53%.
С близо 57% е поскъпнал природният газ, използван в промишлеността, с над 33% - рафинираните нефтопродукти, а с близо 36% - електрическата енергия.
Как реагират на това строители и търговци?
Още преди година Тунджай Гюлер, президент на строителна компания „Герт груп”, прогнозира, че след 2 години средната цена на жилищна площ в Пловдив ще е 1000 евро на кв. м. С днешна дата прогнозата му се оказа вярна.
„По-особен ще е казусът със сгради, купени на зелено, защото строителите не са калкулирали гигантския скок в предварителните сметки. Всеки ще реагира различно - някои ще орежат нормата си на печалба, други ще изискат доплащане от клиентите си.
Трети пък са се подсигурили с количества на склад и ще реорганизират работата си така, че да изчакат евентуално успокояване на пазара“, каза за „Марица“ бизнесменът.
Другата гледна точка обобщават търговците. „Да, цената на материалите стана по-висока, но очакванията ни са това да ограничи купуването - т.е. ще продаваме по-малки обеми, лаконично обобщава бизнесменът. Според него обаче поскъпването на материалите не е повод за сериозен скок в цената на имотите.
Ремонтите също зациклиха - при тях оскъпяването е между 20 и 40 процента
И увеличението засяга както грубото строителство, така и вътрешния интериор на дома. Ако искате нова дограма, е добро да знаете, че от 20 до 30 процента е увеличението на самата суровина, в която има метал: алуминиевите профили, PVC профилите, движещите механизми.
Ако се добави и трудът, крайната цена се покачва до близо 40%, категорични са майстори. При стъклопакетите също има увеличение, макар че то не е толкова драстично.
Мебелите също се оскъпиха, според производителите, заради скъпите изходни материали, които ползват.
Въпреки кризата обаче двата сектора - строителният и мебелният - са във видима кондиция. Показа го и поредното изложение Архитектурно-строителна седмица, което се проведе преди броени дни в Интер Експо Центъра в столицата. Въпреки глобалните събития през последните години двата бранша демонстрират хладнокръвие и баланс.
Това видяха посетителите на изложението, което събра новия формат АТЕСТ Експо, посветен на едрата строителна техника и механизация и българското мебелно изложение ЕКСПОМЕБЕЛ.
Последвайте ни
1 Коментара: