На 20 октомври Държавният департамент на САЩ, Бюро за енергийни ресурси, обяви ангажимент да изпълнява изцяло предвидените санкции по Закона за енергийна сигурност на Европа от 2019 г. („PEESA“).

Това пише в официална позиция от Републиканци за България относно ангажиментите на Държавния департамент на САЩ за санкции на проекта "Турски поток". Публикуваме съобщението от партията на Цветан Цветанов без редакторска намеса:

"Русия отново беше призована да престане да използвa енергийните си ресурси за натиск при постигане на своите цели, като е подчертано, че „Русия използва своите тръбопроводи за износ на енергия, за да създаде национални и регионални зависимости от руските енергийни доставки, използвайки тези зависимости, за да разшири своето политическо, икономическо и военно влияние, да отслаби европейската сигурност и да подкопае интересите на националната сигурност и външната политика на САЩ.

Тези тръбопроводи също така намаляват европейската енергийна диверсификация и следователно отслабват европейската енергийна сигурност”. 

Републиканци за България напълно споделят разбирането на Държавния департамент на САЩ, за деструктивната роля на руските експортни газопроводи и в частност проекта „Турски поток” и неговото продължение на сушата през Югоизточна Европа и България към Централна Европа.

Както бе заявено категорично от представител на Държавния департамент на САЩ българският газопровод „Балкански поток” по същество е продължение на газопровода „Турски поток” през България и като такова ще понесе съответни последствия от наложените санкции на проекта „Турски поток”.

Независимо от декларациите на високопоставени лица от българското правителство, че газопроводът „Балкански поток” не е газопроводът „Турски поток”, фактите говорят точно обратното, а именно:

- ускорената реализация на проекта „Балкански поток” започва непосредствено след подписване на пътна карта за развитие на българската газопреносна система между министър Теменужка Петкова и Газпром, Русия през м.юни 2017 г. По същото време такива „карти” Газпром подписва със Сърбия и Унгария, но за разлика от тази с България те не са секретни;

- газопроводът „Балкански поток” се реализира като част от автономна инфраструктура за транзит на природен газ от българо-турската до българо-сръбската граница, без технологична свързаност с националната газопреносна мрежа;

- възможности за газификация на крайдунавските общини и Северозападна България не се разглеждат въпреки необходимостта от това и заявените искания. Нещо повече, при разговори с представители на тези общини темата съзнателно се отбягва;

- проектът на стойност от близо 3 млрд.лв. се реализира от чужда фасадна фирма чрез чужди подизпълнители (в т.ч. руски), като управляващите лица на тази фасадна фирма са с руски имена;

Горните факти са публично известни и част от тях могат да се видят на сайта на „Булгартрансгаз” ЕАД. Без съмнение санкциите, които ще бъдат наложени на проекта „Турски поток” ще засегнат и България, и то много по-тежко отколкото Русия и Газпром, защото целият риск от провала на проекта „Балкански поток” е за сметка на България и „Булгартрансгаз” ЕАД.