Турската централна банка остави лихвата на ниво от 14% въпреки инфлация от близо 79%
Бордът на централната банка предвижда, че дезинфлационният процес ще започне с възстановяването на глобалната мирна среда и елиминирането на базовите ефекти в инфлациятa
Централната банка на Турция запази основната си лихва непроменена на ниво от 14% за седми пореден месец, въпреки че инфлацията в страна скочи през юни до 24-годишен връх от 78,62% и продължаващия цикъл в глобален план на затягане на паричната и лихвена политика, като банката отново заяви, че очаква да започне понижение на инфлацията.
Централната банка заяви, че нарастването на инфлацията се дължи на растящите разходи за енергия поради геополитическия конфликт в Украйна и силните негативни шокове при предлагането на храни, като подчерта, че по-високите цени не са резултат от икономическите фундамент на Турция.
Бордът на централната банка предвижда, че дезинфлационният процес ще започне с възстановяването на глобалната мирна среда и елиминирането на базовите ефекти в инфлацията. В същото време централните банкери преразгледаха надолу прогнозите за икономически растеж и заявиха, че вероятността от рецесия се е увеличила.
Банката намали лихвения си процент с цели 500 базисни пункта (с 5%) от август 2021 г. до края на миналата година, въпреки растящите цени, провеждайки по този начин необичайна политика, за която настоява президента Реджеп Ердоган. Това остави реалните лихви дълбоко на отрицателна територия.
Цикълът на намаляване на лихвите предизвика валутна криза, която доведе до обезценка на турската лира с 44% спрямо долара през 2021 г., разпалвайки допълнително инфлацията. Тази година турската валута отслабна с още 25%, като в същото време инфлацията достигна 24-годишен връх.
Последвайте ни
0 Коментара: